Evime yada iş yerine en yakın servis nerede diye düşünmenize gerek kalmadı..! Arayın Size En Yakın servis Gelsin. 

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın fanı neden çalışmaz bunun sebeplerini sizlerle paylaşmak istiyorum Eğer klimanın fan motoru çalışmazsa ilk önce bakmamız gereken yer klima iç ünitede bulunan elektronik karttır Çünkü iç ünite fan motorunun çalışmama sebebi %90 Elektronik karttın arızalanmasından kaynaklanır. Bir diğer sebep ise Fan motorunun kendisi bozuk olabilir bunun ölçümünüde ohm metre denilen ölçü aletiyle yapılır.

Ya Motor yada kart arızalıdır 2 Adet sebebi vardır. Elinizde yedek motor varsa yenisi ile değiştirilir eğer çalışmazsa kartın arızalı olduğuna emin olabiliriz. Aslında arızaları teşhis edebilmemizin en iyi yöntemi elimizde bir çok klimanın yedek malzemesini yanımızda bulundurmamızdan geçer. Eğer Arızaya çıkarken yanımızda yeteri kadar malzeme vede donanım yoksa zaten o arızaya hiç gitmesek daha iyi olur. Bir Teknisyenin Arızayı yapmasının en büyük önemi Yeteri donanıma sahip olmasıdır aksi taktirde Cihazı tamir etmemiz mümkün olmaz. Yazacaklarım bu kadar bütün arkadaşlara iyi çalışmalar dilerim.

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klima fanı yavaş dönüyor

Eğer klimanın fanı yavaş dönüyor ise Klima ön kapağı sökülür sağ tarafta kartın arkasında fan kapasitör bulunmaktadır. Genelde 0,9 mikro farat veya 1 mikro farat olması gerekir. Ebatlarına göre dahada büyük çıkması mümkün 24.000 binlik klimada bu değer 1,5 mikro farat olabilir yenisi ile değiştirmeniz yeterli olacaktır. Eğer arıza giderilmez ise fan sargıları (Bobini) yanmış demektir. Bu durumda fan yenisi ile değiştirilir.

Not..: Yukarıda yazılı yazıların tümü klima teknisyenlerine ışık tutmak için hazırlanmış olup ehli yada diploması olmayan kişilerin klimaya müdahale etmeleri tamir etmeye kalkışması kesinlikle yasaktır. Ölüm tehlikesi getirebilir…!

Okuyucu puanı
[ Oy sayısı: 75 Ortalama puan: 2.7 ]