Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın fanı neden çalışmaz Klimanın fanı dönmüyor, Yada soğukta dönüyor sıcak ayarda fan dönmüyor ise fanın direk arızalı olduğunu söyleyemeyiz.

Fanın arızalı olduğunu anlamak için..! Şu adımları izlememiz gerekir

  1. Klima yaz modunda fan dönüyormu.?
  2. Klima kış modunda fan dönüyormu.?
  3. Fan yavaş yavaş mı dönüyor.?

Şimdi bu maddeleri tek tek ele alalım.;

  1. Klima yaz modunda fan dönüyormu.? Cevabınız evet ise Fan motoru sağlam
  2. Klima kış modunda fan dönüyormu.? Cevabınız hayır dönmüyor ise Sebebi şunlardır..: Start-Stop eski model klimalarda soğukta fan dönüyor sıcak modda (Kış modunda) fan dönmüyorsa gaz eksik veya hiç yok demektir.

Not..: Sıcak modda 30 derecede ayarlı bir klimayı çalıştırdığınızda fan hemen devreye girmez 3 ila 5 DK beklemek gerekir..! 3-5 DK bekledikten sonra fan dönmezse klimada gaz sorunu olduğu anlaşılır.

Not..; inverter model klimalarda gaz yoksa ne soğukta nede sıcakta fan dönmeyecektir. Gaz yok hata kodu verecektir. Bu kodlar marka modele bağlı olarak değişir.

Örnek..; Gaz yok hata kodları..: E5,U0,CH38,E57,P2,H5,PL,E09,CH24,F0,E10 Gibi arıza kodları varsa klimada gaz sorunu olduğu anlaşılır.

start stop klimalarda yani inverter olmayan klimalarda fan döndükten sonra E5 hata kodu veriyor ise Klimada gaz sorunu olduğu anlaşılır. Yani fan sağlam demek.

  1. Fan yavaş yavaş mı dönüyor.? Eğer klima sıcak modda fan yavaş yavaş dönüyorsa klima gazı eksik veya Boru sensörü arızalı olabilir. Servis çağırınız

Önce klima gaz ölçümü yapılır klima gazı eksik ise gaz basılır. Eğer klima gazı tam ise Boru sensörü yenisi ile değiştirilip bakılır fan sıcak modda ilk başta hiç dönmemesi gerekir.

Evap kondanser ısındıktan sonra sensör ısıyı algılayarak elektronik karta elektronik kartta fanın dönmesi için fana komut verir ve fan dönmeye başlar.

Bu anlattıklarımın dışında fan dönmez ise fan bozuk olabilir..! Fanın  bozuk olup olmadığını anlamanın en sağlam teşhis yolu Yaz modunda soğukta 18 derecede klimayı denemek olacak..!

Klimayı 18 derecede yaz modunda çalıştırınız fan yavaş yavaş dönüyor veya hiç dönmüyor ise parmağınızla fanı yukarı tavana doğru çeviriniz fan yol alır ve dönmeye başlar ise fan kapasitörü arızalıdır. Servis çağırınız.

Fanı parmağınız ile yukarı doğru çevirmenize rağmen fan yol alıp dönmez ise fanın kendisi veya elektronik kart arızalı demektir Servis çağırınız

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klima fanı yavaş dönüyor

Arçelik klima modellerin bazılarında fan kapasitörü bulunmaktadır. Bu kapasitörün değiştirilmesi ile klima fanı dönmeye başlayacaktır.

Eğer klimanın fanı Yaz modunda yavaş dönüyor ise Klima ön kapağı sökülür sağ tarafta kartın arkasında fan kapasitör bulunmaktadır.

Genelde 0,9 mikrofarat veya 1 mikrofarat olması gerekir. Ebatlarına göre dahada büyük çıkması mümkün 24.000 binlik klimada bu değer 1,5 mikrofarat olabilir..!

yenisi ile değiştirmeniz yeterli olacaktır. Eğer arıza giderilmez ise fan sargıları (Bobini) yanmış demektir. Bu durumda fan yenisi ile değiştirilir.

Bir önceki yazıda Klimanın motoru çalışmıyor Klima motoru neden çalışmaz..! konusunu inceleyebilirsiniz.

Not..: Yukarıda yazılı yazıların tümü klima teknisyenlerine ışık tutmak için hazırlanmış olup ehli yada diploması olmayan kişilerin klimaya müdahale etmeleri tamir etmeye kalkışmaları ölüm ile sonuçlanabilir. 

Oy Vermeyi Unutmayınız
Oy sayısı:79 Puan:2.7
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
tayfun
Ziyaretçi
tayfun
10 ay önce

iyi günler,
klimamızın fanı çalışmıyordu servis çağırdık kartın değişmesi gerektiğini söylediler. kart gelene kadar da oraya bir köprü attı arkadaş bu şekilde idare edin dediler birkaç gün benim sorum bu şekilde kullanmamız halinde herhangi bir sorunla karşılaşır mıyız? gelen arkadaşlara sorduğumda bazı sıkıntılar olabilir gibi yuvarlak cevap verdiler bende tam emin olamadım bir de sizin fikrinizi sorayım dedim.