Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın fanı neden çalışmaz Klimada 2 adet fan bulunmaktadır..! 1-iç ünite fanı 2- Dış ünite fanı öncelikle iç ünite fanla ilgili bilgiler vermek isterim..!

Klima fanı dönmüyor, Yada soğukta dönüyor sıcak ayarda fan dönmüyor ise fanın direk arızalı olduğunu söyleyemeyiz.

1- İç ünite Fanın arızalı olduğunu anlamak için..! Şu adımları izlememiz gerekir

  1. Klima yaz modunda fan dönüyormu.?
  2. Klima kış modunda fan dönüyormu.?
  3. Fan yavaş yavaş mı dönüyor.?

Şimdi bu maddeleri tek tek ele alalım.;

  1. Klima yaz modunda fan dönüyormu.? Cevabınız evet ise Fan motoru sağlam
  2. Klima kış modunda fan dönüyormu.? Cevabınız hayır dönmüyor ise Sebebi şunlardır..: Start-Stop eski model klimalarda soğukta fan dönüyor sıcak modda (Kış modunda) fan dönmüyorsa gaz eksik veya hiç yok demektir.

Not..: Sıcak modda 30 derecede ayarlı bir klimayı çalıştırdığınızda fan hemen devreye girmez 3 ila 5 DK beklemek gerekir..! 3-5 DK bekledikten sonra fan dönmezse klimada gaz sorunu olduğu anlaşılır.

Not..; inverter model klimalarda gaz yoksa ne soğukta nede sıcakta fan dönmeyecektir. Gaz yok hata kodu verecektir. Bu kodlar marka modele bağlı olarak değişir.

Örnek..; Gaz yok hata kodları..: E5,U0,CH38,E57,P2,H5,PL,E09,CH24,F0,E10 Gibi arıza kodları varsa klimada gaz sorunu olduğu anlaşılır.

start stop klimalarda yani inverter olmayan klimalarda fan döndükten sonra E5 hata kodu veriyor ise Klimada gaz sorunu olduğu anlaşılır. Yani fan sağlam demek.

  1. Fan yavaş yavaş mı dönüyor.? Eğer klima sıcak modda fan yavaş yavaş dönüyorsa klima gazı eksik veya Boru sensörü arızalı olabilir. Servis çağırınız

Önce klima gaz ölçümü yapılır klima gazı eksik ise gaz basılır. Eğer klima gazı tam ise Boru sensörü yenisi ile değiştirilip bakılır fan sıcak modda ilk başta hiç dönmemesi gerekir.

Evap kondanser ısındıktan sonra sensör ısıyı algılayarak elektronik karta elektronik kartta fanın dönmesi için fana komut verir ve fan dönmeye başlar.

Bu anlattıklarımın dışında fan dönmez ise fan bozuk olabilir..! Fanın  bozuk olup olmadığını anlamanın en sağlam teşhis yolu Yaz modunda soğukta 18 derecede klimayı denemek olacak..!

Klimayı 18 derecede yaz modunda çalıştırınız fan yavaş yavaş dönüyor veya hiç dönmüyor ise parmağınızla fanı yukarı tavana doğru çeviriniz fan yol alır ve dönmeye başlar ise fan kapasitörü arızalıdır. Servis çağırınız.

Fanı parmağınız ile yukarı doğru çevirmenize rağmen fan yol alıp dönmez ise fanın kendisi veya elektronik kart arızalı demektir Servis çağırınız

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klimanın Fanı neden çalışmaz

Klima fanı yavaş dönüyor

Arçelik klima modellerin bazılarında fan kapasitörü bulunmaktadır. Bu kapasitörün değiştirilmesi ile klima fanı dönmeye başlayacaktır.

Eğer klimanın fanı Yaz modunda yavaş dönüyor ise Klima ön kapağı sökülür sağ tarafta kartın arkasında fan kapasitör bulunmaktadır.

Genelde 0,9 mikrofarat veya 1 mikrofarat olması gerekir. Ebatlarına göre dahada büyük çıkması mümkün 24.000 binlik klimada bu değer 1,5 mikrofarat olabilir..!

yenisi ile değiştirmeniz yeterli olacaktır. Eğer arıza giderilmez ise fan sargıları (Bobini) yanmış demektir. Bu durumda fan yenisi ile değiştirilir.

Klima fanı dönmüyor

2- Dış ünite fanı arızalı olduğu nasıl anlaşılır..; ilk gözlem çok önemlidir..!

Klima cihazını soğuk modda veya sıcak modda çalıştırdınız..! Küçük bir anekdot klima kış modunda dış ünite fanı hemen çalışmayabilir biraz bekleyiniz.

Diyelim,ki klimayı yaz modunda çalıştırdınız bekleme süresi 3 dk sonra dış ünite motoru beraberinde dış ünite fanı dönmeye başlar

bu durumu gözlemlemek için 3 dk dolmaya yakın dış ünite fanına dikkat kesilin..! Önce kompresör motorun sesini duymanız gerekir

sonra fan motorun siyah pervanesinin dönmesi gerkmektedir, Eğer fan dönüyor kompresör motor sesi gelmiyorsa servis çağırmanız gerekir. Yani bizi..!

Eğer motor sesi var, fakat fan dönmüyor ise, ilk bakmamız gereken yer iç ünite kartın fan barında çıkış var’mı.?

Hangisi olduğunu öğrenmeniz için söktüğünüz iç ünite kapağında bağlantı şeması var şemaya bakarak fan laynı kaçıncı bar olduğunu görmeniz mümkün.

Kontrol kalemi ile bakınız, çıkış var’mı.? var ise o zaman sıra geldi dış ünite bağlantı klemensine kadar komut geliyor’mu.? gelmiyor ise kabloda kopukluk var demektir.

Eğer klemense kadar komut geliyorsa fan kapasitörünü değiştiriniz. siyah küçük bir parça 1,5 tan 5 mikrofarata kadar çıkar,

Eğer böyle siyah küçük bir kapasitör ile karşılaşmazsanız o zaman motor kapasitörü ile tümleşik çalışan kapasitör arızalı demektir.

Zaten ana kapasitör bozuk ise fan döner, ana motor çalışmaz, Dolayısı ile ne soğutma nede ısıtma olmaz. Bu durumda servis çağırın, (Yani Bizi)

Fakat kompresör kapasitör’ün yanında küçük siyah harici bir fan kapasitörü var ise bu parçayı değiştiriniz..!

Dış ünite Fan kapasitörü

Dış ünite Fan kapasitörü

Bu parçayı değiştirdikten sonra dış ünite fanı çalışır..! Eğer bu parçayı değiştirmenize rağmen fan dönmez ise fanın kendisi bozuk demektir.

Dış ünite fanı

Dış ünite fanı

İç ünite Kartından gelen komut kompresör ve aynı zamanda fana aynı anda komut verir. Umarım yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur..?

Eklememizi istediğiniz bir konu veya bir öneri var ise aşağıda yorum kısmında bizlere yazabilir veya Uzmana sor linkinden Bizlere soru sorabilirsiniz.

Bir önceki yazıda Klimanın motoru çalışmıyor Klima motoru neden çalışmaz..! konusunu inceleyebilirsiniz.

Önemli Not..: Yukarıda yazılı yazıların tümü klima teknisyenlerine ışık tutmak için hazırlanmış olup ehli yada diploması olmayan kişilerin klimaya müdahale etmeleri tamir etmeye kalkışmaları yaralanmalara veya ölümle sonuçlanabilir.

5 Puan 1 Yorum

3 Yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.