Evime yada iş yerine en yakın servis nerede diye düşünmenize gerek kalmadı..! Arayın Size En Yakın servis Gelsin. 

Peteklere antifriz konurmu

Peteklere antifriz konurmu….:  Genellikle ülkemizin bir çok bölgelerinde Kışın suyun donmasını önlemek için Tesisatlara, Peteklere Etilen glikol antifriz konulabilmektedir.

Örnek olarak..: Kat kaloriferi, Brülörlü kazanlar, Merkezi ısıtma sistemleri ile çalışan tüm kalorifer tesisatlarına Etilen Glikol Antifriz konulabilmektedir. Çabuk ısınıp geç soğuyabilen bu madde kışın verimli ısıtma sağlamaktadır. Özgül ısı iletim kat sayısı Deneyler ile kanıtlanmıştır.

Kombi cihazlarında kullanılması son derece tehlikelidir…! Sağlığa zararlı olan bu madde bol miktarda zehirleyici toksit içerdiği için tüm canlılar için çok tehlikelidir.

11 gramı bir kediyi, 32 gramı bir köpeği, 40 gramı bir çocuğu, 80 gramı bir yetişkini öldürebilecek kadar toksit madde ihtiva etmektedir. Kullanım suyuna karışacak olursa ölüm tehlikesi meydana gelebilmektedir.

Kombi tesisatı için (petekler) için propilen glikol antifriz kullanılabilmektedir. İnsan sağlığına zararı olmayan bu madde kullanım suyuna karışması durumunda insan sağlığı için hiç bir tehlike ihtiva etmemektedir.

Peteklere antifriz konurmu

Etilen Glikol fiziksel özellikleri

  1. Tat……:Tatlı
  2. :Yüksek oranda toksit
  3. Renk…:Genelde Yeşil
  4. Fiyat…:Genelde ucuz

Propilen Glikol fiziksel özellikleri

  1. Tat……..:Tatsız
  2. Toksit…:Çok az oranda toksit
  3. Renk…..:Renksiz
  4. Fiyat…..:Pahalı

Peteklere antifriz konurmu

peteklere antifriz nasıl konur……: Petekler kirli ise önce petekler Yıkanır. Nasıl yıkandığını Petekler nasıl temizlenir..! Konusunu inceleyebilirsiniz. (Yakında) Petekler güzel bir şekilde yıkandıktan sonra % 35 oranında propilen glikol antifriz konur.

Hesaplayacak olursak 9 adet peteği olan bir müşteri petekler takribi ( 50-60 litre su alır ) %35 propilen glikol antifriz ise 21 litre yapar. Fakat piyasa değeri oldukça yüksek olan propilen glikol antifriz 1 litresi 20 tl 20*21= 420 Yıkama ücreti 150 tl 420 +150= 570 tl yapar Kim yıkatır bu paraya

Not….: Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus propilen glikol antifrizin suya eşit şekilde dağılımını sağlamaktır. Yani Bir yerden konulmamalıdır.

Günümüzde Etilen glikol antifriz maliyeti ucuz olduğundan risk alınarak bazen kombi cihazlarına uygulanmaktadır..! fakat kombide oluşabilecek herhangi bir arızada örnek olarak…:

Ana eşanjör delinmesi veya plaka eşanjör delinmesi veya her hangi bir kaçakta kullanım suyuna karışması sonucu insan sağlığını büyük ölçüde tehdit edebilmektedir.

Dolayısı ile evlerde çalışan kombi peteklerine etilen glikol antifriz konulması son derece tehlikelidir. Ama uygun ölçülerde peteklere propilen glikol antifriz konur ise bir sorun ihtiva etmez..! Dediğim gibi uygun ölçülerde olur ise.

Ayrıca sağlıklı ısınmanın yanı sıra kombi bakımı’da ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir..! Gazdan,elektrikten,Su’dan %45 tasarruf edebilmeniz için Kombi bakımında neler yapılır konusunu inceleyebilirsiniz.

Peteklere antifriz konurmu

Peteklere antifriz konurmu

Okuyucu puanı
[ Oy sayısı: 4 Ortalama puan: 3.5 ]

Soru-Cevap