Evime yada iş yerine en yakın servis nerede diye düşünmenize gerek kalmadı..! Arayın Size En Yakın servis Gelsin.

Peteklere antifriz konurmu

Peteklere antifriz konurmu….:  Genellikle ülkemizin bir çok bölgelerinde Kışın suyun donmasını önlemek için Tesisatlara, Peteklere Etilen glikol antifriz konulabilmektedir.

Örnek olarak..: Kat kaloriferi, Brülörlü kazanlar, Merkezi ısıtma sistemleri ile çalışan tüm kalorifer tesisatlarına Etilen Glikol Antifriz konulabilmektedir. Çabuk ısınıp geç soğuyabilen bu madde kışın verimli ısıtma sağlamaktadır. Özgül ısı iletim kat sayısı Deneyler ile kanıtlanmıştır.

Kombi cihazlarında kullanılması son derece tehlikelidir…! Sağlığa zararlı olan bu madde bol miktarda zehirleyici toksit içerdiği için tüm canlılar için çok tehlikelidir.

11 gramı bir kediyi, 32 gramı bir köpeği, 40 gramı bir çocuğu, 80 gramı bir yetişkini öldürebilecek kadar toksit madde ihtiva etmektedir. Kullanım suyuna karışacak olursa ölüm tehlikesi meydana gelebilmektedir.

Kombi tesisatı için (petekler) için propilen glikol antifriz kullanılabilmektedir. İnsan sağlığına zararı olmayan bu madde kullanım suyuna karışması durumunda insan sağlığı için hiç bir tehlike ihtiva etmemektedir.

Peteklere antifriz konurmu

Etilen Glikol fiziksel özellikleri

 1. Tat……:Tatlı
 2. :Yüksek oranda toksit
 3. Renk…:Genelde Yeşil
 4. Fiyat…:Genelde ucuz

Propilen Glikol fiziksel özellikleri

 1. Tat……..:Tatsız
 2. Toksit…:Çok az oranda toksit
 3. Renk…..:Renksiz
 4. Fiyat…..:Pahalı

Peteklere antifriz konurmu

peteklere antifriz nasıl konur……: Petekler kirli ise önce petekler Yıkanır. Nasıl yıkandığını Petekler nasıl temizlenir..! Konusunu inceleyebilirsiniz. (Yakında işlenecek ) Petekler güzel bir şekilde yıkandıktan sonra % 35 oranında propilen glikol antifriz konur.

Hesaplayacak olursak Evinde 9 adet peteği olan bir müşteri, peteklerde takribi ( 54-55 litre su bulunur. ) %35 propilen glikol antifriz ise 55%35= 19.25lt Glikol antifriz konulması gerekir. Biz buna 19 Lt diyelim.

Fakat piyasa değeri oldukça yüksek olan propilen glikol antifriz, piyasada 1 litresi 35 tl satılıyor. olduğuna göre..! 35*19= 665tl yapar. Yıkama ücreti 250 tl 665+250= 915tl yapar.

Tabi bu fiyat max 9 adet peteği bulunan evler için hesaplanmıştır. Bu paraya Kim yıkatıp antifriz koydurur oda ayrı bir soru tabi 🙂

Not….: Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus propilen glikol antifrizin suya eşit şekilde dağılımını sağlamaktır.

Günümüzde Etilen glikol antifriz maliyeti ucuz olduğundan risk alınarak bazen kombi cihazlarına uygulanmaktadır..! fakat kombide oluşabilecek herhangi bir arızada örnek olarak…:

Ana eşanjör’ delinmesi, plaka eşanjör delinmesi veya her hangi bir kaçakta kullanım suyuna karışması sonucu insan sağlığını büyük ölçüde tehdit edebilmektedir.

Dolayısı ile evlerde çalışan kombi peteklerine etilen glikol antifriz konulması son derece Tehlikelidir. Ama uygun ölçülerde peteklere propilen glikol antifriz konur ise bir sorun ihtiva etmez..!

Kombi yoğuşmalı olursa, vede peteklerde Glikol antifriz konulur ise, Hem gazdan, hem sudan, hemde Elektrikten büyük ölçüde tasarruf etmiş olursunuz.

Peki peteklere Glikol antifriz koydunuz..! bir sürüde para ödediniz..! peki tekrar ne zaman yıkatmamız gerekir sorusunu duyar gibiyim..!

Cevap ; Hiç bir zaman evet yanlış duymadınız hiç bir zaman petekleri yıkatmanıza gerek yok. Çünkü, Glikol antifriz peteklerde çürüme yapmaz, yüzeyleri aşındırmaz, pas,kireç, korozyonu önler.

Biz bu sistemi en çok Merkezi kazan sistemlerinde, yurtlarda otellerde, villa, dublex, triblex konutlarında öneriyoruz. Bilindiği gibi, bu gibi meskenler odaların ısınması için çok enerji harcanmaktadır.

Buda faturalarda çok yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. propilen Glikol antifriz kullanılır ise, aylık çok düşük maliyetlerde doğal gaz faturası çıkacaktır.

Faturanın düşük gelmesi için peteklere antifriz koymanız tek başına yetmez..! bunun yanında kombi bakımı’da ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir..! Gazdan, elektrikten, Su’dan tasarruf etmek istiyorsanız,

Kombi bakımını’da her yıl aksatmamanız gerekir. Faturadan her ay %45 tasarruf etmek istiyorsanız Kombi bakımında neler yapılır yazısını okuyabilirsiniz.

Peteklere antifriz konurmu

Bazı web sitelerinde antifrizin kombi cihazına zarar verdiği yazılmaktadır. Hangi antifriz olduğu dahi, yazılmadan, bir çok yanlış bilgiler içermektedir.

Kaldı’ki otomobillere konan Etilen antifriz zararlı olsaydı..! Alüminyum radyatörün borularını, hortumlarını, sirkülasyon pompasını, Araba’da ısınmamız için bulunan iç radyatörü de bozardı öyle değil’mi.

Ayriyeten otomobilde radyatör içinden geçen antifriz motor blok’unu dolaşırken 600 derece bir sıcaklık ile karşılaşmaktadır. Buda bize neyi gösteriyor..! Toksit maddesi yüksek Zararlı kimyasal içeren Etilen glikol antifriz arabaya zarar vermemektedir.

Arabada bulunan Radyatör alüminyum, Kombide bulunan Ana eşanjör Bakır, Arabada plastik malzeme var, Kombide’de plastik malzeme var, Arabada Alüminyum blok var, Kombide sarı veya plastik blok var.

Plaka eşanjör’de krom çelik’ten yapılmıştır. Dolayısı ile Zararı bulunmayan propilen glikol antifrizin Kombi cihazına zarar vermeyeceği aşikar. Hatta baya faydası olduğunu’da söyleyebiliriz.

Bu güne kadar peteklere hep çeşme suyu bastık. Kimi illerde kireç oranı çok yüksek seviyelerde olabilmektedir. Mesela Ankara bulunan su sertliği 97.8 dir. Zaten kombi cihazının en büyük arıza verme nedenlerinden birincisi kireç ikincisi pastır.

Petek içinde dolaşan kireçli su ısındıkça kireç oranı artmaktadır. Buda metal yüzeyleri aşındırarak pas meydana getirmektedir. Peteklerde paslanmakta’dır.

Burada oluşan bas ve kireç kombinin bir çok parçasını bozmaktadır. Kireç Eşanjörü tıkamakta, üç yollu vana takımını çalışmasını engellemekte, sıcak su tribün, pürjör’ler, sensör’ler kireçten kısa sürede bozulmaktadır.

Dolayısı ile peteklere Propilen Glikol antifriz koymamız çok fayda sağlayacaktır. Kombi petekleri ortalama 50 ile 70 derece ayarlanmaktadır. propilen Glikol antifriz içinde kombi cihazını aşındıracak bozacak bir kimyasal bulunmamaktadır.

Bazı arkadaşlar kombi cihazı kireçten vede pastan bozulduktan sonra Hangisi olduğunu bilemediğim Tahminimce ucuz olanı Etilen glikol antifriz koymaktadır.

Bunun sonucunda’da aşınan bozulan, kaçıran pürjör’lerden kimyasal antifrizin çıktığını ve bunun sonucunda’da kombiye zararı olduğunu söylemektedirler.

Aynı olay eski arabalar içinde geçerli 7-8 yıl araba radyatörüne çeşme suyu konulduktan sonra etilen antifriz konulduğunda arabada zayıf olan bütün çürük yerler,

patlamaktadır. Ne demek istediğimi anlayan anlamıştır zaten. Herkese konforlu ısınmalar dilerim.

Peteklere antifriz konurmu

Peteklere antifriz konurmu

4 Yorum

 1. Avatar
  • Avatar
 2. Avatar
  • Yaser usta

Soru-Cevap