Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klimanın motoru çalışmıyor

Klimanın motoru çalışmıyor, Klima çalışmıyor, Klima neden çalışmaz Klima kompresörü devreye girmiyor..!

Klima Çalışmadığı zaman arızalı olduğunu anlaya bilmemiz için Tüketici olarak klimada bazı kontroller yapmanız gerekmektedir.

Bu kontroller sırası ile şunlardır..! 

  1. Öncelikle; Klima sigortası Açık olmalı..! Sigorta kapalı ise açınız. Veya Fişli ise fişi takınız.
  2. Klima kumandanız çalışıyor’mu..? Kumandanın pili bitmiş veya arızalı ise ; Klima Alıcısı, ( Gözü ) komut algılamadığından ötürü devreye girmeyecektir.

Onun için öncelikle kumandanızın kalem pilini değiştiriniz vede kumandanızın çalıştığına emin olunuz..!

  • Klima kumandası çalışıyor ise, istediğiniz konuma ayarlayınız. Daha sonra klimaya doğru tutup komut veriniz..!
  • Klima komutu algılar ise bip, bip diye kulağınıza ses gelmesi gerekmektedir.
  • Eğer bu sesi duyamıyor iseniz..! Klima alıcı göz veya kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Servis çağırınız.

Klimanın motoru çalışmıyor

Aşağıdaki yazı Klima Teknisyenlerine yardım ve ışık tutmak amacı ile hazırlanmış olup tüketicinin müdahale etmesi kesinlikle yasaktır.

Klima motoru devreye girmiyor..;

Klimanın motoru çalışmıyor Klima hiç devreye girmiyor, Klima hiç çalışmıyor, gibi arızanın sebebini Anlatmaya çalışacağım.

  1. Voltaj Klimanın elektronik kartına kadar geliyormu.?
  2. Klima alıcı göz, Kumandadan gelen komutu algılıyormu..?
  3. İç ünite klemensinden 1-2 nolu bardan 220 çıkış varmı..?
  4. Dış ünite klemensinde iç üniteden gelen 220 voltaj mevcutmu.?

a- Voltaj Klimanın elektronik kartına kadar geliyormu.?

En basit teşhis LCD Ekran yanmıyor ise veya (Display model) led ışıklarından on-off ledi yanmıyor ise Sigortada 220 volt giriş çıkışı olup olmadığını kontrol ediniz.

Elektronik karta kadar elektrik geliyor ise kart arızalı Elektronik kartı değiştiriniz veya tamir ettiriniz.

b- Klima alıcı göz, Kumandadan gelen komutu algılıyor’mu..?

Kumanda tuşlarına basmanıza rağmen Klima gözü komutu algılamıyor ise öncelikle kumandanın sağlam olup olmadığını teşhis etmeniz gerekmektedir.

Bununda en basit yöntemi şöyledir..; Kumanda pilleri ve pillerin oturduğu yayların paslı ve oksitlenmiş olmamasına dikkat ediniz.

Kumanda pillerini değiştiriniz. Yaylar kirli ise meyve bıçağı yardımı ile yayları pas ve oksitten temizleyiniz. pilleri takınız, Daha sonra Telefon ön kamerasını açınız..!

Kumanda gözünü kameraya doğru tutup düğmelere basınız ve telefon kamerasına bakıp beyaz ışık yanıp yanmadığını kontrol ediniz.

Eğer hiç bir yanıp sönme belirtisi yok ise kumanda arızalı olduğunu anlarız, kumandayı yenisi ile değiştiriniz.

c- İç ünite klemensinden 1-2 nolu bardan 220 çıkış varmı..?

Kumandadan gelen Komutu göz algılayarak Elektronik karta iletir. Kart motorun çalışması için klemensin 1-2 Nolu Barlarına 220 volt çıkış verir.

Bu komutun doğruluğunu avometre denilen ölçü aleti ile ölçmemiz mümkün.

d- Dış ünite klemensinde iç üniteden gelen 220 voltaj mevcutmu.?

Dış ünite yanına gidip elektrik kapağını sökünüz..! Altta bulunan klemensin 1-2 nolu barlarına avometreyi bağlayınız 220 volt yok ise haberleşme kablosunu kontrol ediniz

Arızalı bölgeyi bulup tamir ettikten sonra Tekrar İç ünite klemensinde bulunan 220 voltun dış ünite klemensine kadar ulaşıp ulaşmadığını yine avometre aleti ile ölçünüz.

Eğer Klima dış ünite klemensinde 220 volt mevcut ise geldik fasulyenin faydalarına 🙂 Klimanızın Kompresörün Yanında devreye Girmesini sağlayan Ran Kapasitörü vardır.

Klimanın motoru çalışmıyor

Kompresör Ran kapastör

Kompresör Ran kapastör

Kondansatör Yenisi ile değiştiriniz. Bağlantıda her hangi bir problem çıkarsa aşağıda verdiğim bağlantı şemasını inceleyebilirsiniz. Kompresör devreye girecektir.

Kompresör Bağlantı şeması

Kompresör bağlantı şeması

Kompresör bağlantı şeması

Eğer Kompresör çok ısınmış ise..! Kompresörün soğumasını bekleyiniz. Yada üstten soğuk su döküp termik kapalı konuma gelmesini bekleyiniz.

Çünkü kompresörün içinde ısı termik bulunmaktadır. Kompresör Bobinin (Sargılarının) Yanmaması için devre açık konumdadır.

Kompresör limit termik kontak kapalı duruma geldiğinde Motor Devreye Girecektir. Bütün bu işlemleri yapmanıza rağmen kompresör devreye girmez ise

Aşağıda bulunan videoyu izleyip klima kompresörün arızalı olup olmadığını ampermetre ile ölçüp kontrol ediniz..! Kompresör arızalı ise yenisi ile değiştiriniz.

Klima motor (Kompresör) ölçümü

Klimanın motoru çalışmıyor

Eğer iç ünite fanı dönmüyor ise Klimanın fanı neden çalışmaz başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz..! Dış ünite fanı devreye girmiyor ise yukarıda verdiğim bağlantı şemasından yola çıkarak arızayı bulabilirsiniz.

4 Nolu iç-dış klemensinde bulunan bara elektronik karttan komut gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer komut gelmiyor ise kart arızalı (Yenisi ile değiştiriniz) Yada tamir ettiriniz.

Eğer klemenslerde Faz laynı mevcut ise (iç-dış klemens) fanın kendisi arızalı demektir. Dış ünite fanların’da marka modele göre değişen ayrı kapasitör veya dahili ran kapasitöre bağlı olarak çalışmaktadır.

Harici kapasitör var ise değerine bakıp kaç mikrofarat ise yenisi ile değiştiriniz. Yine dış ünite fanı devreye girmez ise dış ünite fanını yenisi ile değiştiriniz.

Müşterilerimizin Dikkatine…!

Önemli Not..: Bu Bilgiler klima teknisyenleri için hazırlanmış olup tüketicilerin dokunması veya tamir etmeye kalkışması son derece tehlikeli olup yaralanmalara veya ölüme sebebiyet verebilir.

Bu nedenle klima Teknisyenlik sertifikası olmayan yada ilgili meslek veya yüksek okulundan mezun olmayanların klimayı tamir etmeye kalkışması Sorumluluğumuzda değildir. Sorumlu tutulamaz..!

5 Puan 1 Yorum

5 Yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.