Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

R-32 Gazın özellikleri

R-32 Gazın Özellikleri

HFC-32 olarak da bilinen R-32, CH₂F₂ formülüne sahip organik bir hidroflorokarbon bileşiğidir. Suda çözünmeyen, renksiz, kokusuz, hafif yanıcı bir gazdır. Özelliklerinden bazıları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

R-32 gazın özellikleri

R-32 gazın özellikleri

Daha önce de değindiğimiz gibi, R-32’nin artan popülaritesinin birincil itici gücü, verimlilik ve düşük çevresel etki kombinasyonudur.

675 GWP’si ve 0 ODP’si ile R-32, aşağıdaki tabloda özetlenen CFC öncüllerine göre çevre üzerinde çok daha az etkiye sahiptir.

GWP grafiği

GWP grafiği

Soğutucu akışkan olarak R-32’nin tarihi

Yeni nesil takma adına rağmen, R-32, saf haliyle olmasa da bir süredir soğutucu sahnesinde. R-32, dünya çapında R-22’nin birincil yedeği olarak kullanılan iki parçalı bir soğutucu olan R-410A’nın yarısını oluşturur.

R-410A’nın diğer yarısı olan R-125, yangın söndürme özellikleri nedeniyle dahil edildi ve saf R-32’yi, R-410A’nın geliştirildiği sırada

R-22’nin yaygın bir şekilde değiştirilmesi olarak değerlendirmeden diskalifiye eden yanıcılık endişelerini tartışmalı hale getirdi.

Son yıllarda, üreticiler R-410A’ya daha düşük GWP’li alternatifler aradıkça, R-32 – çoğunlukla R-410A’nın yerini almak üzere – kullanımının hızla arttığını gördü.

HVAC sistem üreticisi Daikin , bugün piyasada 100 milyon R-32 ünitesi olduğunu tahmin ediyor. Daikin’ın ayrıca R-32 de ürettiğini belirtmek gerekir.

Tipik uygulamalar

Diflorometan, örneğin taşınabilir klimalar ve pencere üniteleri gibi öncelikle konut ve ticari iklimlendirme için çeşitli HVAC uygulamaları için kullanılır.

R-32 Gazın Özellikleri

Artıları

R-32’nin başlıca faydaları, verimliliği ve R-22 gibi HCFC’lere ve R-410A gibi soğutucu akışkan karışımlarına göre azaltılmış çevresel etkisidir.

Performansı ve çalışma özellikleri, R-410A’ya çok benzer, ancak Küresel Isınma Potansiyelinin kabaca üçte birine sahiptir.

Performans açısından R-32 ve R-410A arasında çok az fark vardır, ancak R-32 önemli ölçüde daha verimlidir.

Örneğin, R-32 üzerinde çalışan teorik bir 36″ x 70″ 2 sıralı kondenser, aynı gereksinimi karşılamak için R-410A üzerinde çalışan aynı bobinden %40 daha az soğutucu akışkana ihtiyaç duyacaktır.

Bu bobin özellikleri ve derecelendirmesi için aşağıya bakın .

Hava tarafı gereksinimleri

Hava tarafı gereksinimleri

Boru kenarı gereksinimleri

Boru kenarı gereksinimleri

 

Bobin derecesi

Bobin derecesi

Eksileri

Milyonlarca ünitenin güvenli bir şekilde kurulması ve kullanılması ve düşük yanma hızı nedeniyle R-32’nin gerçek ateşlemesinin çok zor olması nedeniyle R-32’nin hafif yanıcı olarak adlandırılması konusundaki endişeler son yıllarda azalmıştır .

İki soğutucunun çalışma basınçları arasındaki fark da not edilmelidir. Şiddetli olmasa da, fark önemsiz değildir.

Diğer bir potansiyel dezavantaj, R-32’nin bilinmeyen geleceğidir. Eski HFC’lere kıyasla düşük GWP’sine rağmen, 675, R-32’nin soğutucu akışkan ortamına girişini izleyen yıllarda geliştirilen soğutucu akışkanlarınkiyle karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir sayıdır.

R-1234yf ve R-1234ze gibi HFO’ların yanı sıra son yıllarda popülaritesi artan karbondioksit gibi doğal soğutucuların hepsinin Küresel Isınma Potansiyeli 5’in altında.

Klima ile ilgili Daha fazla bilgi almak isterseniz Faydalı bilgiler linkini inceleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.superradiatorcoils.com/

5 Puan 1 Yorum

Bir yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.