Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klima Neden su damlatır

Klima Neden su damlatır, Klima su  akıtıyor, Klima neden su akıtır Bu arızanın bir çok nedeni vardır. Bu nedenleri madde madde sıralayıp çözüm yollarını ele alacağız.!

Klima iç ünite su akıtma sebepleri

  • Tahliye sorunu
  • Drenaj sorunu
  • Gider sorunu
  • Meyil sorunu
  • Çatlak/Kırık sorunu
  • Gaz sorunu

Öncelikle klima suyu nereden gelir, klima su üretir’mi..? Bu konuyu bilmemiz gerekmektedir. Size net kolay anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yazın soğutma amaçlı kullandığımız tüm klimalar su üretir..! üretir derken su deposu yoktur 🙂 Sebebi ise ortamda bulunan nem soğutucu evap boruları üzerinde yoğunlaşarak suya dönüşmesi ile gerçekleşir.

Klimadan çıkan su nasıl oluşur..? Klima çalışma prensibi olarak ortamdaki sıcak havayı radyan fan sayesinde emer soğumuş evap boruları arasından geçerken emdiği bu havayı soğutarak ortama üfler,

Bu kısır döngü (Sirkülasyon) sayesinde ortamda bulunan nem yoğunlaşarak suya dönüşür..! Keza ocağa koyduğunuz su dolu bir çaydanlığı ısıttığınız zaman, bu su, buharlaşıp atmosfere karışır, ve Nem meydana gelir. Olay bodur 🙂

Klima su damlatıyor

Klima neden su akıtır

1. Tahliye sorunu..; Yazın Klima soğutma modunda çalıştığı zaman evaporatör’de biriken nem, suya dönüşür. Bu su Klima soğutucusu altında bulunan su tavasına damlar.

Damlayan su, tavada birikir, biriken su klimada bulunan su meyil sayesinde (Eyim) sayesinde tahliye hortumundan dışarı atılır.

Önemli Not…;  Su tahliye esnasında arada her hangi bir pompa veya araç yoktur. Su meyil sayesinde akıp gider. Kaset tip (Tavan tip) Hariç. Bu cihazlarda pompa bulunur..!

Zamanla tavada oluşan kir nedeni ile gider ağzı tıkanır, ve klima iç üniteden eve su damlatmaya başlar.

Çözüm..; Klima bakım zamanı gelmiş Servis çağırınız. Klima bakımı ile ilgili yazıyı Klima bakımı nasıl yapılır başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Klima su damlatıyor

Klima su damlatıyor

Klima içeriye neden su akıtır

2. Drenaj sorunu..; Klima montajı yapıldığı zaman yeni drenaj hortumu takıldığı için hortum yumuşak ve esnektir. Zaman geçtikten sonra hortum sertleşir ve kırılma yapar,

Bu kırılma neticesinde tavada su birikir, dışarı atılamayan su tavadan taşıp klima iç üniteden damlatmaya başlar.

Çözüm..; Klima Drenaj hortumu değişmesi gerekir servis çağırınız.

3. Gider sorunu..; Klima tahliye hortumunu dış cephede bulunan balkon giderlerine 50 lik Pvc pimaş borusuna delik açılması sureti ile tahliye hortumu geçirilir,

Bir alt katın balkon gideri tıkanması sonucu pimaş su ile dolar su seviyesi yükseldikçe klima iç üniteden oda içine su damlamaya hatta akmaya başlar.

Önemli Not..; Bir hassa Kışın klima ısıtmada çalışıyor veya çalışmıyor iken bile 50 lik pimaşın tıkanması sonucu iç üniteden güldür güldür su geldiği görülmüştür 🙂

Çözüm…; Tesisatçıdan yardım alınız. Yada hortumu 50 lik Pvc borudan ayırınız. Ankastre tesisatta’da tahliye gideri tıkanması klimanın altından su akmasına yol açar.

Klima su akıtıyor

4. Meyil sorunu..; Klima montajında meyil’e dikkat edilmediğinde yani terazi ayarı doğru yapılmadığında klima iç ünitesi evin içine su akıtmaya, damlatmaya başlar.

Çözüm…; Servis çağırınız.

5. Çatlak/Kırık sorunu..; Klima iç ünite kasasında (Plastik) kasada çatlak veya kırık oluşması nedeni ile bu çatlaktan veya kırıktan odaya su sızar,

Keza su tavasının çatlaması veya kırılması sonucu su kırıktan sızarak oda içine akıtmaya, damlatmaya başlar.

Çözüm…; Servis çağırınız.

6. Gaz sorunu..; Klima gazının eksik olması peteğin kısmi buzlanmasına sebebiyet verir,  pervanenin buzlara çarpması sonucu hem ses çıkar hemde buz parçaları menfezden dışarı fırlar

Yaz havaların sıcak olması nedeni ile buz parçacıkları havada su haline dönüştüğü için odaya su damlaları şeklinde düşer klima iç ünitede kalan buz parçaları su olarak odaya akar

Çözüm..; Klima servisi çağırınız.

Klima su damlatıyor

Müşterilerimizin sık sık belirttiği şikayetler, Klima su damlatıyor, Klima su akıtıyor, Klima neden su damlatır, Klima su akıtma arızası nedir.?

Öncelikle Yazıda eksiklik görüp bizleri uyaran Tüketicilere Teşekkürü bir borç biliyorum. Yazıya eklememi istedikleri konu başlıkları şunlardır..;

  • Klima suyu içilir’mi..?
  • Klima suyu ütüde kullanılır’mı..?
  • Klima suyu ne işe yarar..?
  • Klima su atmıyor..!

1. Klima suyu içilir’mi..?

Cevap..; (Klima suyu içilmez..!) hem zehirli maddeler içerir hemde klima suyu temiz değil kirlidir.

2. Klima suyu ütüde kullanılır’mı..?

Cevap..; Klima suyu temiz olmadığı için ütüde kullanılmaz.

3. Klima suyu ne işe yarar..?

Cevap..; Klima suyunu sadece çiçeklerde sulama amaçlı kullanabilirsiniz.

4. Klima su atmıyor..!

Cevap..; Bu soru bizlere genellikle Kış aylarında sorulmaktadır. Kışın klima ısıtma modunda çalıştığı için drenaj hortumundan yaz gibi suyu atmaz.

Sadece dış ünite altında bulunan tahliye deliğinden su akıtır. Oda Klima Defrost moduna geçtiği zaman dış ünite kondenserinde oluşan buzları eritir.

Dış ünite borularında oluşan buzlar eriyince klima otomatik ısıtma modunda çalışmaya devam eder. Klima defrost konumuna geçince ekranda DF yazısı görülür.

Not..; Klima DF arıza kodu değildir.

Display led ışıklı göstergede 3 damla simgesi olan ışık yanar, Klima tekrar devreye girdiği zaman bu üç damla led ışığı söner.

Dışarıda bulunan motordan neden su akar

Klima dışarıda bulunan motorundan neden su akar

Öncelikle dış ünite neden su akıtır bu bir arıza’mı değil’mi bunu bilmemiz gerekir. Klima yalnız kış aylarında dış üniteden su akıtır.

Sebebi ise iç ünite ısıtma yaparken dış ünite soğutma yapar. Klima bu eylemi 4 Yollu vana sayesinde gerçekleştirir. İç ünite odayı ısıttıktan belli bir süre sonra dış ünitede bulunan defrost sensörü sayesinde

Kondenser üzerinde bulunan buzlanma limit üzerine çıktığı zaman Elektronik karta ısı derecesini ileterek klima defrost konumuna geçer.

Bu süre zarfında klima iç ünite fanı durur ve defrost işlemi başlar. Dış ünite kondenserinde oluşan Buzlar çözülürken klima altında bulunan tahliye hortumu sayesinde eriyen buzlar sıvı halde dış ünite hortumundan tahliye edilir.

Çoğu klimacı Dış ünite altına drenaj hortumu takmaz buda kışın sizi mağdur eder. Örnek olarak Dış ünite alt komşunun balkonuna denk geliyor ise defrost suyu akar, veya Zeminde bir iş yeri veya market varsa üstüne su akar.

Bu durum ise klima sahiplerini mağdur eder. Klima taktırdığınız zaman mutlaka klima servisinden dış ünite drenaj hortumunu takmasını isteyin.

Konu ile ilgili eksik gördüğünüz bir bilgi var ise lütfen bizleri uyarınız. Bir önceki yazıda Klima soğutmuyor yazısını okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

5 Puan 1 Yorum

9 Yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.