Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klima soğutmuyor

Klima Soğutmuyor Klima neden soğutmaz, Klima fanı dönüyor ama soğuk hava üflemiyor..! klima çalışırken sigorta atıyor, veya kumanda algılamıyor..!

Tüm bu soruların cevabını bu sitede bulabilirsiniz..! Bu sitede yazılan tüm yazılar her kesin anlayacağı biçimde yazılmıştır. Tüm bilgiler %100 Gerçek bilgilerdir.

Klima soğutmuyor şikayetleri..!

 1. Klima soğutmuyor
 2. Klima kumandası çalışmıyor
 3. Klima fanı Dönüyor ama soğuk hava üflemiyor
 4. Klima çalışırken sigorta atıyor
 5. Klima az soğutuyor
 6. Klima çalışmıyor

Şimdi Yukarıda yazılan tüm maddeleri tek tek ele alacağız Siz hangi maddede sorun yaşıyorsanız direk o maddeden başlayabilirsiniz.

 • Klima soğutmuyor

Klima soğutmuyor sebepleri

 1. Kompresör çalışmıyor (Motor devreye girmiyor)
 2. Klimada Gaz yok
 3. Kumanda ayarı bozulmuş

Üstte yazılı birinci ve ikinci arızalar sizin klimada mevcut ise servis çağırmanız gerekmektedir. Şimdi diyeceksiniz’ki bu arızalardan birinin benim klimada olup olmadığını nasıl bilebilirim.

Hemen cevaplayalım, Kompresör çalışmıyor..! Klima motorunun çalışmadığını şu şekilde’de anlayabiliriz..! Elinizi klima fanının önüne tutunuz,

Eğer normal oda sıcaklığında hava veriyor ise yani vantilatör gibi hava üflüyor ise klima motoru çalışmıyor veya klimada gaz yok demektir.

Gazı olmayan yada motoru çalışmayan klima arıza kodu verir E5,U0 gibi hata kodu verir analog yani LCD ekranı olmayan klima ise belli bir süre sonra klima kapanır. Servis çağırınız

 • Kumanda ayarı bozulmuş

Klima soğutmuyor’un en can alıcı sebebine geldi sıra Kumanda yanlış ayarda..! Gittiğimiz bir çok serviste gördük’ki yapılan hatalardan bir tanesi klima kumandasının yanlış ayarda, yanlış konumda olması

Yani kumanda soğuk modta veya sıcak modta ayarlı değil ise ne sıcakta nede soğukta çalışmayacaktır. Kumanda ayarı yapılması gerekmektedir..!

Eğer klima markası Arçelik ise ve kumanda ayarından emin değilseniz Arçelik klima kumandası kullanım klavuzu incelemenizi tavsiye ederim.

 • Klima kumandası çalışmıyor

Klima kumandası çalışmazsa klima ne sıcakta, nede soğukta komut algılayamadığı için devreye girip çalışmayacaktır.

Kumanda bozuk olabilir. Kumandaya sıvı dökülmüş olabilir. Kola, su, meyve suyu gibi…!

Eğer kumanda ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız Klima kumanda ayarları adlı yazıyı okuyup sorunu çözebilirsiniz. Kumanda ile ilgili sorunu çözdükten sonra

Kumandayı soğuk konuma aldığınızı var sayarak (on-off) çalıştırma düğmesine bastınız. Klimadan bib sesi kulağınıza gelmesi gerekmektedir..! gelmiyor ise klima gözü arızalı olabilir.

Yada klima ile kumanda arasındaki mesafenin uzak olması nedeni ile klima komut algılamıyacaktır..! veya sanayi bölgelerinde ortamda bulunan yüksek frekanslı makine’ olması

Klima kumandasından gelen sinyalleri bozabilmektedir. Kısacası klima gözü kumanda sinyalini algıladığına emin olunuz. Yani Bip sesini mutlaka duymanız gerekmektedir.

Klima herhangi bir sinyalizasyon algılama sesi iletmiyor ise

 1. Klima gözü arızalı (servis çağırınız)
 2. Elektronik kart arızalı (servis çağırınız)
 • Klima fanı Dönüyor ama soğuk hava üflemiyor 

İç üniteden ılık hava geliyor ise..! Klima motoru çalışmıyor, veya klimada gaz yok demektir, fan döner ama soğuk hava üflemez, Bu durumda klimayı çalıştırmayın.

Yukarıda anlattığımız gibi gazı olmayan veya motoru çalışmayan klima E5 arıza kodu veya U0 arıza kodu verir.

Eğer klimayı bu şekilde çok çalıştırırsanız kompresörü bozmanız büyük bir olasılık, vantilatör gibi çalıştırmayın 7-24 Acil servis’in gelmesini bekleyiniz 

 • Klima çalışırken sigorta atıyor

Klima soğuk veya sıcak modta çalıştırdınız, Klima sigorta attıyor ise klima arızalı demektir..! böyle bir durumda klimaya müdahale etmeyiniz,

Klima ile ilgili firmamızı arayıp bilgi veriniz, en kısa sürede 7-24 Acil servis konu ile ilgili sizlere bilgi verecektir.

 • Klima az soğutuyor

Diyelim’ki klima soğutuyor fakat soğutma yetersiz az soğutuyor..! hafif bir soğukluk hissettiniz  Böyle bir durumda yapılacaklar aşağıda listelenmiştir.

Klima az soğutuyor ise yapılacaklar..!

 1. Klimanın Filtreleri temiz’mi (Eğer Kirli ise Temizleyiniz)
 2. Klimanın Hava akımı açık’mı (Kapalı ise Açınız)
 3. Klimanızın Yıllık Bakımını Yaptırdınız’mı.? (Yaptırmadıysanız Yaptırınız)
 4. Klimanın soğutma derecesi uygun Ayardamı..! Genelde (23 derece uygundur)
 5. Kapı pencere Açık’mı (Açıksa Kapatınız)

En çok yapılan hataların başında klima derece ayarını her zaman en düşükte ayarlanması, klima kumanda ayarı 18 veya 17 derece devamlı bırakıyorsanız o zaman yanlış yoldasınız demek..!

Önemli Not..; Klima çalışırken kapı pencerenin açık olmaması gerekmektedir. Ayrıca klima bulunduğu ortama göre küçük takılmış ise kumanda ayarını kesinlikle 17- 18 dereceye ayarlamayınız..!

Klima bulunduğumuz ortama göre ister uygun olsun isterse’de küçük olsun kesinlikle 17-18 derecede bırakmayınız. Ha köken Rus ise ona bir şey diyemem..!

Klima ayarı her zaman 20 ile 23 derece arası ayarlanması uygundur. Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen klima hala soğutma yapmıyor ise Demek atladığımız bir şey var

Hımmm tamaam buldum..! Daha önce bu gibi durumlara şahit olmuştum, Klima balkona montaj yapılmış daha sonrada ev sahibi Balkonu kapatmış..! Cam balkon yapmış yani balkona sürgülü cam taktırmış..!

Dolayısı ile camlarda kapalı olduğu için klima dış ünitesi hararet yapıyor. Eğer klima kapalı balkonda çalışıyor ise kesinlikle sürgülü camları açabildiğimiz kadar açalım kaç cam açabiliyorsanız o kadar iyi.

Not..; Kapalı balkonda dış ünite motoru var ise klimayı balkon dışına montaj yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde klima soğutmada iyi bir performans göstermeyecektir.

Klima neden soğutmaz eğer klimanızın gazı yok ise soğutmaz, Arızalı ise soğutmaz

Klima neden soğutmaz

Klima soğutmuyor

Klima soğutmuyor

 Önemli Not…:  Eğer klima soğutuyor fakat soğutma yetersiz gelirse Soğutma yapılan odanın ısı yalıtım Pencere sayısı metre karesini hesaplayınız..!

Klima odaya göre Yetersiz Kapasiteye sahipse Uygun Klima Takılır. Ayrıca klima montajının yapıldığı yerde çok önem taşımaktadır..!

( Dış ünite için ) Klima dış ünitesinin montajı Balkonda ise ve Balkon açık kapalı balkon ise mutlaka klima çalıştırılması sırasında bütün cam sürgülerin açık olması gerekmektedir.

Eğer klima dış cepheye takılmış ise ve gereğinden fazla Düşük btü lü klima takılmış ise Örnek olarak…: 24 bin btü takılacak yere (18 bin btü) takılmış

veya 18 bin btü takılması gereken yere 12 bin btü takılmış ise  Ayrıca Bu klima Güneşe maruz kalan Doğu cephesine bakıyor ise Buyurun cenaze namazına 🙁

motor çok çabuk yorulacak ısınacak ve yıpranacaktır. Bu gibi problemlerin oluşmaması için mutlaka uzman desteği almanız gerekmektedir.

 • Klima çalışmıyor

Klima çalışmıyor sebepleri

 1. Klima ekran yok yada ışıkları yanmıyor

Klima ekran yok yada led ışıkları yanmıyor ise elektronik kart arızalı yada sigorta şalteri kapalı olabilir..! Genelde bu durum yazın tatile giden ailelerde sık sık karşımıza çıkıyor..!

Tatile giderken klima sigortasını kapatmış ve açmayı unutmuş hemen klima arızalı usta gelsin diyorlar, her zaman söylediğim gibi klimanın arızalı olduğuna kanaat getirmeden usta çağırmayınız..!

Sigorta şalterini kontrol ediniz kapalı ise açınız klima devreye girip çalışmaya başlayacaktır. Bide Sigorta şalterini açık unutup tatile giden var,

Böyle bir durumda bazen elektrik kesintisinde veya voltaj dalgalanmalarında klima durduk yere elektronik kart arızalanabiliyor

Geçmiş olsun elektronik kart durduk yere patlamış demektir. Sigorta şalteri açık ama ekran yok ise ledli klimalarda let ışıklar yanmaz böyle bir durumda kartta sorun olabilir servis çağırınız.

Umarım bu yazı sizlere faydalı olmuştur..! Bir diğer faydalı yazımız Klima neden ısıtmaz Başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Oy Vermeyi Unutmayınız
Oy sayısı:49 Puan:2.6
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
murat
Ziyaretçi
murat
7 ay önce

Baymak klimada F1 hata kodu ne anlama gelmektedir.? ve çözümü nedir.? Teşekkürler