Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klima soğutmuyor

Klima Soğutmuyor Klima neden soğutmaz sebepleri ve çözümleri..: Öncelikle ilk yapmanız gereken aşamalardan bir tanesi her ihtimale karşı klima kumandası doğru konumda ayarlı olup olmadığı..!

Gittiğimiz bir çok serviste gördük’ki yapılan hatalardan bir tanesi klima kumandasının yanlış ayarda, yanlış konumda olması

Eğer klima kumanda ayarından emin değilseniz aşağıda bulunan kumanda kullanım klavuz’u incelemenizi tavsiye ederim. Ben Kumanda ayarını biliyorum diyorsanız birinci aşamayı atlayın.

 1. Arçelik klima kumandası kullanım klavuzu
 2. ikinci aşama Sigorta şalter açık konumda olmalı

Kumandayı soğuk konuma aldığınızı var sayarak (on-off) çalıştırma düğmesine basınız. Kumanda gözü sinyali algıladığına dair Bip sesi gelecektir, kulağınıza

Bazı durumlarda kumanda pilinin zayıf olması yada mesafe uzak olması veya sanayi bölgelerinde ortamda bulunan yüksek frekanslı makina’ olması

Klima kumandasından gelen sinyalleri bozabilmektedir. Kısacası klima gözü kumanda sinyalini algıladığına emin olunuz. Yani Bip sesini mutlaka duymanız gerekmektedir.

Ne yaptıysam klima sinyal algılamıyor diyorsanız. Kumanda pili zayıf veya kumanda bozuk olabilir. Yada Kumandaya sıvı dökülmüş olabilir. Kola, su, meyve suyu gibi…!

Eğer böyle bir durum söz konusu ise kumandayı yenisi ile değiştiriniz. Kumanda sağlam olduğunu var sayarak klimaya soğutma komutu verdiniz…!

Klima yine herhangi bir sinyalizasyon algılama sesi iletmiyor ise

 1. Klima gözü arızalı (servis çağırınız)
 2. Elektronik kart arızalı (servis çağırınız)

Diyelim’ki klima kumandadan gelen komutu algıladı ve devreye girdi Burada klima üflüyor ama soğutmuyor şikayeti var ise Bununda sebepleri..!

 1. Klima kompresörü arızalı
 2. Klimada gaz sorunu
 3. Elektronik kart arızalı

Daha başka sebeplerin olup olmadığını anlamak için servis çağırınız. Diyelim’ki klima devreye girdi ve hafif bir soğukluk hissettiniz  

Klima az soğutuyor şikayetleri oluşmaktadır. Peki bunun sebepleri nedir..?

 1. Klimanın Filtreleri temiz’mi (Eğer Kirli ise Temizleyiniz)
 2. Klimanın Hava akımı açık’mı (Kapalı ise Açınız)
 3. Klimanızın Yıllık Bakımını Yaptırdınız’mı.? (Yaptırmadıysanız Yaptırınız)
 4. Klimanın derecesini Ayarladınız’mı Genelde (23 derece uygundur)
 5. Kapı pencere Açık’mı (Açıksa Kapatınız)

Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen klima hala soğutma yapmıyor ise Artık Başka bir boyuta geçebiliriz..! Klima neden soğutmaz..! 

Klima neden soğutmaz eğer klimanızın gazı yok ise soğutmaz, Arızalı ise soğutmaz

Klima neden soğutmaz

Klima soğutmuyor

Klima soğutmuyor

 Önemli Not…:  Eğer klima soğutuyor fakat soğutma yetersiz gelirse Soğutma yapılan odanın ısı yalıtım Pencere sayısı metre karesini hesaplayınız..!

Klima odaya göre Yetersiz Kapasiteye sahipse Uygun Klima Takılır. Ayrıca klima montajının yapıldığı yerde çok önem taşımaktadır..!

( Dış ünite için ) Klima dış ünitesinin montajı Balkonda ise ve Balkon açık kapalı balkon ise mutlaka klima çalıştırılması sırasında bütün cam sürgülerin açık olması gerekmektedir.

Eğer klima dış cepheye takılmış ise ve gereğinden fazla Düşük btü lü klima takılmış ise Örnek olarak…: 24 bin btü takılacak yere (18 bin btü) takılmış

veya 18 bin btü takılması gereken yere 12 bin btü takılmış ise  Ayrıca Bu klima Güneşe maruz kalan Doğu cephesine bakıyor ise Buyurun cenaze namazına 🙁

motor çok çabuk yorulacak ısınacak ve yıpranacaktır. Bu gibi problemlerin oluşmaması için mutlaka uzman desteği almanız gerekmektedir.

Umarım bu yazı sizlere faydalı olmuştur..! Bir diğer faydalı yazımız Klima neden ısıtmaz Başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Oy Vermeyi Unutmayınız
Oy sayısı:46 Puan:2.5
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
murat
Ziyaretçi
murat
2 ay önce

Baymak klimada F1 hata kodu ne anlama gelmektedir.? ve çözümü nedir.? Teşekkürler