Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Kombiye fazla su basılırsa ne olur

Kombiye fazla su basılırsa ne olur Nemi olur..! her şey olabilir, mesela elektronik kart yanabilir, Sıcak su çalışmayabilir, Kalorifer ısınmayabilir, fan motoru çalışmayabilir..!

Kısacası her şey olabilir, İyide değerli kullanıcı neden kombi cihazına fazla su basıyorsun’ki 1 barın altına düşen su basıncı 1,5 bara çıkması için Kombi 2 maşrapa kadar su alır.

Yani çok beklemenize gerek yok, şebeke  basıncı yüksek olan iller için 10-15 saniye süre zarfında hemen doluyor. Mümkünse kombi cihazına su basarken başında durup manometre saatine bakarak olalım.

Dijital göstergeli ise LCD ekrandan takip edip 1,5 Bara ulaşınca kapatalım. Ha biraz fazla suyu kaçırabilirsiniz, Max 2 Bara kadar normal sayılır.

Şebeke su basıncı düşük olan iller için eğer kombi suyu dolması için fazla beklemek zorunda kalıyorsanız bekleyin lütfen..!

veya önce su tazyikini baş parmağımız ile çeşmeden kontrol ediniz. Nasıl yapacağınızı anlatayım..! Mutfaktaki çeşmenin ağzına baş parmağımızı tutuyoruz. Çok sıkmayın lütfen..!

Çeşmenin (Soğuk su tarafını) (Kombi sıcak su vanasını değil) baş parmağımız ile kapatıp Çeşmenin soğuk su vanasını açıyoruz,

Su baş parmağımızı itmiyor ise boşuna uğraşmayın dolmaz zaten. Ama su tazyiki baş parmağımızı itiyor ise kombi cihazına su doldurma işlemi başarılı olacaktır.

Önemli Not : Kombi cihazına su basarken kesinlikle kombi cihazını bırakıp gitmeyelim..! Hanım efendi beni telden arıyor yetiş usta evi su bastı..!

7-24 Acil servis olduğumuz için bir koşu arabayla soluğu evin kapısında alıyorum, koştura koştura kombi yanına gidiyorum birde ne göreyim, kombi altından güldür güldür su akıyor bu neee.!

Elimi kombi altında bulunan su doldurma musluğuna attım musluk açık kalmış, Hemen kapattım ve nihayetinde alttan su akıtması duruyor, Derin bir nefes çekiyoruz oda bende 🙂

Soruyorum Hanım efendi ne yaptınız; Cevap kombi suyu eksikti alttan vanayı açtım sonra komşuya kahve içmeye gittim..; Birden beynim yandı..!

Hanım efendi dedim dedikodu biraz bekleyebilir, Ama kombi beklemez, kombiye duş aldırtmışsınız ne olacak..? Ne gerekiyorsa yapın usta dedi.

Bizde gereğini yaptık. Oda bir şey mi, doldurma musluğunu açıp, tatile giden var, usta diyor tatilden döndüm eve yüzerek girdim..! Adamın evi bodrum kat. Bereket versin komşular Ana Su sayacını kapatmış.

Bu gibi sorunları telefonda devamlı arayıp sorduklarından ötürü bu yazıyı yazmaya karar verdim. 7-24 Acil servis olduğumuz için Sabahın 5 i olsa arayıp soruyor değerli tüketici.

iyi günler usta, sabah’ın köründe rahatsız ettim kusura bakmayın, sizi internetten buldum, kombiye fazla su bastım, alttan su akıtmaya başladı ne yapmam lazım.?

Bu gibi Sorular çoğalınca sizlere rehberlik edecek bu yazıyı yazmaya karar verdim. inşallah faydalı olur, Eğer olur’da gaflete düşen olursa..!

Değerli tüketicinin ne yapması gerektiğini madde madde yazacağım..!

Kombiye fazla su basılırsa ne olur

  1. 3 Bar emniyet ventilinden su akmaya veya damlamaya başlar.

Kombi cihazına basılan su 3 bar basıncı geçtiğinde 3 bar emniyet ventilinden su akar eğer doldurma musluğunu kapatmayı sıkmayı unutursanız su akmaya devam eder

  1. Eylem öncelikle kombi altında bulunan soğuk su şebeke giriş vanasını kapatınız. Hangisi olduğunu fotoğraflı veriyorum.
Kombi soğuk su giriş vanası

Kombi soğuk su giriş vanası

Üstte kırmızı çember içine aldığım şebeke soğuk su girişini kapatınız, damlama 3 bar emniyet ventilinden kesilmesini bekleyiniz.

Biraz sabırlı olur beklerseniz su akıtması yavaş yavaş azalacaktır. Eğer manometre’den su basıncı takribi 2,5 veya 2 de damlatmayı keser ise 3 bar emniyet ventili bozulmamış demek,

Eğer su basıncı 1 in altına veya 1 de su akıtmasını kesti ise büyük bir ihtimalle 3 bar emniyet ventili arızalandı.

Arızalandığına emin olmak için 1 barın altında veya 1 bar da duran su basıncı (manometre veya LCD ekranda gözlemleyiniz,)

Suyun tekrar 1,5 bara çıkması için su bastığınız zaman tekrar 3 bardan su akıtmaya devam ederse geçmiş olsun.! 3 bar emniyet ventilin’de veya blok’un başka bir yerinde su kaçağı var demek.

Konuyu daha iyi kavramak adına daha önce yazdığımız kombi neden su akıtır yazısını okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kombiye fazla su basılırsa ne olur

Not : Eğer su kombi içine Elektronik karta veya elektrik aksamına su gelmediğine eminseniz üsteki aşamaları kontrol edebilirsiniz.

Lakin kombi içinden su akıyor ise elektronik aksamlara su geldiğine dair bir şüpheniz var ise sakın ellemeyiniz. Zira daha büyük hasarlara sebebiyet verebilirsiniz.

Genelde 3 bar ağzından akan su görünür, Bazı kombi modellerinde 3 bar ağzına siyah tahliye hortumu bağlıdır, bu hortum güvenlik amaçlı takılmıştır,

3 Bar emniyet ventiline takılan hortum

3 Bar emniyet ventiline takılan hortum

Maksat 3 bar emniyet ventilin’den akan su kombinin diğer elektronik aksamlarına zarar vermesin diye takılmıştır.

3 Bar emniyet ventilin ağzında her hangi bir hortum yok ise sigorta elektrik şalterini, fişli ise fişi çekip 3 bardan akan su kesildikten sonra bir havlu yardımı ile kombi altını kurulayınız.

Ağzında hortum olmayan 3 bar emniyet ventili

Kombiye fazla su basılırsa ne olur

3 bardan akan su bir türlü kesilmez ise Boşuna kendinizi yormayınız, Hemen 7-24 Acil servis iletişime geçerek servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Son olarak Diyelim’ki 2,5 bar fazla su bastınız fakat kombi altından su gelmedi ama bu fazla suyu kombi içinden nasıl tahliye edeceğinizi bilmiyorsunuz..! Bu işlem’de çok basit..!

Her hangi bir kalorifer peteğinden Hava alır gibi tornavida vasıtası veya hava alma anahtarı ile hava purjorün’den kombi su basıncı 1,5 bar ola’na kadar kalorüfer peteğinden suyu tahliye ediniz.

Kalorifer Hava alma purjörü

Kalorifer Hava alma purjörü

Eğer kalorifer peteklerinde hava alma purjörü yok ise Aşağıdaki fotodan göz aşinası olabilirsiniz..! Banyoda ısıtma sistemini tahliye etmek için havlupan altında bulunur genelde..!

Tahliye musluğu veya kör tapa vardır. Kör tapa var ise Tesisatçıdan mini küresel vana takmasını isteyiniz.

Banyoda bulunan kör tapa

Banyoda bulunan kör tapa

Mini küresel vana

Mini küresel vana

Üstteki musluğu kör tapa yerine taktırabilirsiniz. istediğinizde sistem suyunu veya kombiye bastığınız fazla suyu bu vana vasıtası ile Tahliye edebilirsiniz.

Umarım bu yazı sizler için faydalı olur eğer sormak istediğiniz bir soru olursa aşağıda yorum kısmında bizlere yazabilirsiniz. Benden bu kadar..!

Etiketler : Kombiye fazla su basılırsa ne olur,Kombiden fazla suyu nasıl tahliye edebilirim, Fazla su bastım ne yapabilirim, Kombi suyu nasıl boşaltılır, Kombiye fazla su basılırsa ne olur

5 Puan 1 Yorum

Bir yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.