Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Kombi Ateşleme sorunu

Kombi Ateşleme sorunu Kombi neden ateşlemez, Kombi neden alev almaz Bir çok tüketicinin şikayetlerinin başında Kombi ateşleme yapmıyor,

Kombi alev almıyor, şikayeti yer almaktadır..! Yada Kombi Ateşleme yapıyor geri sönüyor gibi sorunlar yer almaktadır.

Peki ateşleme yapmayan veya ateşleyip geri sönen kombi için neler yapılabilir. Tüketici olarak Belli başlı kontrol etmemiz gereken bazı işlemler vardır.

Bizim burada tüketici olarak yapmamız gerekenler sırası ile şunlardır. Öncelikle Kombi neden çalışmaz Başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Bu nedenleri inceledikten sonra

Büyük bir ihtimalle kombi çalışacaktır. Eğer kombi çalışmaz ise Tekrar bu sayfaya dönebilirsiniz. Kombi ateşleme elektrotları sayesinde ateşleme yapar. Ateşleme grubu şu parçalardan oluşmaktadır;

Kombi Ateşleme sistemi..!

 1. Çakmak Buji
 2. Çakmak trafosu (Manyeto)
 3. İyonize çubuğu
 4. Baca Fanı
 5. Hava akış sensörü
 6. Elektronik Ana kart
Kombi Ateşleme sorunu

Kombi ateşleme sorunu

Evet kombi ateşleme sistemi bu parçalardan oluşmaktadır. Çakmakların çakmama’sının en büyük nedenlerinden bir tanesi kombinin bakımsız olması eğer 4-5 yıldır kombiye bakım yaptırmadıysanız boşuna uğraşmayın hemen bizi arayın gelelim 🙂

Eğer her kış muntazam bir şekilde kombi bakımını yaptırıyor iseniz. Bakmanız gereken yerleri sırası ile yazıyorum..!

Kombi Ateşleme Problemi

 1. Baca yerinden çıkmış’mı.?
 2. Baca ağzında kuş yuvası var’mı..?
 3. Dış cephe mantolama yapıldı ise baca ağzı kapalı’mı..?
 4. Baca ağzı yukarı bakıyor’mu..?
 5. Lodos veya poyraz rüzgar var’mı..?
 6. Kar yağıyor’mu..?

Evet Yukarıda yazmış olduğum tüm maddeler ile karşılaşmış bir usta olarak sizlere sırası ile bu sorunlardan nasıl kurtulacağınızı yazacağım:

Kombi Ateşleme sorunu

#Baca yerinden çıkmış’mı..?

Her hangi bir nedenden ötürü çamaşır ipi, Top çarpması veya güvercinlerin bacaya konması sonucu baca takıldığı yerden çıkabilir.

Baca yerinden çıkmış ise kombi ekranında hata kodu görünür bu kodlar genel olarak şunlardır..; f5 -E03-E01-F1-F02-C4-E14-E82 hatası alırsınız.

Bu durumda bacayı kombi çıkış dirseğinden takip ederek bacanın nereden çıktığını kontrol ediniz..! Baca 2 Parçadan meydana gelmiştir.

A) Atık gaz Tahliye borusu (Çapı dar olan alüminyum boru)

B) Temiz hava emiş Borusu (Beyaz olan Çapı Geniş boru)

Eğer baca yerinden çıkmış ise servis çağırmanızı tavsiye ederim..! Çünkü baca takma işlemi kolay değil. Kolay gibi görünse’de aslında zor bir işlemdir.

Baca yanlış takılmasından ötürü, yada bacayı takarken Balkondan sarkmalar sonucu hayati tehlike doğurabilir. Bu ihtimalin meydana gelmemesi için tekrar söylüyorum servis çağırınız.  Eğer ne yaptığınızı biliyor iseniz,

A) Atık gaz Tahliye borusu (Çapı dar olan alüminyum boru)  Yerine takılı olduğuna emin olunuz eğer yerinden çıkmış ise yerine dikkatli bir şekilde takınız.

B) Temiz hava emiş Borusu (Beyaz olan Çapı Geniş boru) Genelde bu boru yerinden çıkar..! Beyaz çapı geniş olan boruyu yerine dikkatlice takınız, bacanın yerine takıldığına emin olduktan sonra

Kombi,yi tekrar çalıştırınız. Eğer arıza ışığı yanıyor ise resetleyiniz. Kombi devreye girmez ise servis çağırınız.

#Baca ağzında kuş yuvası var’mı..? Baca ağzında kuş yuvası var ise..! Kuş yuvasını başka yere alınız, Bacayı iyice temizleyiniz. Genelde kuşlar baca ağzına yuva yapmaması için kuşluk diye tabir edilen siyah koruyucu bir ızgara vardır.

Bu parça yerinde yok ise bizimle irtibata geçiniz. Bu parçanın mutlaka olması gerekmektedir. Aksi taktirde kuşlar oraya girebildiği için yuva yapmaktadırlar. Daha sonra kombi cihazını çalıştırınız. Eğer devreye girmez ise servis çağırınız.

Baca Ağzı Kuşluk

Kombi Ateşleme sorunu

Kombi Ateşlemiyor..!

#Dış cephe mantolama yapıldı ise baca ağzı kapalı’mı..? Karşılaştığımız sorunlardan bir diğeri Bina dış cephe mantolama sırasında baca ağzının kapatılması,

Genel olarak Temiz hava emiş borusunun ağzı kapanmaktadır, Bu olay sonucunda kombi brülörü yanma gerçekleşmesi için taze hava (oksijen) Gereksimini karşılayamadığı için yanma gerçekleşmez

Bunun sonucunda Kombi ateşleme yapmaz, bu işlemi kombi 3 defa tekrarladıktan sonra arıza ışığı yanar. Bu arızanın önüne geçmek için Dış cephede bulunan temiz hava emiş borusu girişini

Dikkatli bir şekilde Temizleyiniz, Daha sonra Arıza ışığı yanan Kombi cihazını resetleyip çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz, Eğer devreye girmez ise servis çağırınız.

Temiz hava emiş Borusu 

Kombi Ateşleme sorunu

#Baca ağzı yukarı bakıyor’mu..? Eğer baca ağzı yukarı doğru meyilli ise Yağmur yağdığında baca ağzından giren yağmur suyu kombi cihazını çürütür parçaları bozar.

Kesinlikle kombi baca ağzı yukarı meyilli olmamalı, eğer böyle bir durum söz konusu ise ve kombi cihazı balkona takılmış ise Bacayı kendi imkanlarınızla meyli aşağı doğru ayarlayabiliyorsanız ayarlayınız. Yada servis çağırınız.

Eğer kombi Bacası duvardan çıkmış ise baca ağzı meylini Bilir kişiye veya servise yaptırınız. Daha sonra kombi içinde bozulan parçalar var’mı..? Kontrol ettiriniz..!

Genel olarak Hava sensörü veya fan motorunun bozulmasına sebebiyet verir. Uzun zamandır yağış alıyorsa hasar dahada büyük olabilir. Kontrolünü sağlayıp Gereken işlemler yapıldıktan sonra kombi çalışmaya devam edecektir.

#Lodos veya poyraz rüzgar var’mı..?

Yüksek veya açık bir alanda ikamet ediyorsanız Poyraz havalarda sık sık f5 -E03-E01-F 1-F02-C4-E14-E82 hatası alırsınız. Rüzgar azaldığında kombi kendi kendine düzelir.

Tüketici olarak bizim bu durumda yapabileceğimiz sadece kombi baca ağzına doğru oluşan rüzgarı engellemek peki bu işlemi nasıl yapabilirsiniz..!

Bu işlem Basit gibi gözükebilir fakat kombi cihazı balkona takılmış ise müdahale daha kolay olur. Baca ağzından en az 30cm uzaklıkta Rüzgarı engelleyen bir paspas tutturmak olacak.

En sağlıklısı kombi servisi çağırıp bir dirsek vasıtası ile bu duruma kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Dirsek ağzı sağa veya sola takılması gerekmektedir. Aşağı veya yukarı takılmaz.

#Kar yağıyor’mu..?

Karlı havalarda f5 -E03-E01-F 1-F02-C4-E14-E82 hatası alıyorsanız baca ağzına Kar Birikmiş demektir. Bu arızanın önüne geçebilmek için sık sık baca ağzını kardan temizlemek olacak.

Bu işlemi ılık bir su ile baca ağzında biriken karı eritmek olacak. Burada dikkat edilecek husus ise döktüğünüz ılık suyun baca ağzından kombiye akmasını engellemek.

Böylece Kombi ateşleme arızası problemini çözmüş oldunuz. Konforlu ısınmanız dileği ile. Bir sonraki yazımızda Kombi neden su akıtır yazısını inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan her hangi bir soru görüş veya öneri olursa Aşağıda yorum kısmında bize yazabilirsiniz.

Oy Vermeyi Unutmayınız
Oy sayısı:4 Puan:5
Abone ol
Bildir
guest
44 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Coşkun Rusçuklu
Ziyaretçi
Coşkun Rusçuklu
9 Mayıs 2021 11:30

Petek bölümü kapalı sıcak su düğmesi açık fakat su kullanmadığımız halde aralıklarla ateşleme yapması normal’mi.? Teşekkürler

Serhat
Ziyaretçi
Serhat
10 Nisan 2021 14:39

Ustam Demirdöküm atromix sıcak suda ateşi yakıyor sonra su fazla ısınıyor 70-80 derece kadar sonra ateşi kesiyor kombi Petek’te çalışmaya devam ediyor ama bu sırada su akmaya devam ediyor sonra kombi tesisatındaki sıcak su soğuyunca ateşi tekrar yakıp musluğa gönderiyor

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim
5 Nisan 2021 14:11

ECA servisi bakım yaptı ama teknik bir ölçüm yapmadı. Kombim bacalı ve patlamalı yanmaya devam ediyor. günde 1 veya 2 kere yapıyor. Servisi arayıp tekrar yapıyor dedim. Anakart arızalıdır başka yolu yok dediler. Sizce’de Anakart değişimi gerekli midir.? Bujiler’de veya gaz valfin’de bir ayar yapılmalı mıydı.? kombi bakımları toz pislik almakla mi yapılıyor. Tesekkür ederim şimdiden. Cevap verdiğiniz için

Hasan
Ziyaretçi
Hasan
4 Şubat 2021 22:35

Mrb Yaser ustam vaillant kombi eski model dijital değil bazen sıcak su kullanımında kum saati yanıp sönüyor ve bazen kırmızı alev işareti yanıp sönüyor resetledim düzeliyor 1 Veya 10. saat içinde tekrarlıyor kalorifer ısınırken kendi kendine kırmızı alev işareti yanıp sönüyor neden olabilir.? servis Çağırdım pompa dan dedi yarın değiştirecekler doğrumu bu sizce problem nedir.? gaz vanaları falan açık

Last edited 5 ay önce by Hasan
EBRU
Ziyaretçi
EBRU
19 Ocak 2021 14:52

SAYIN YETKİLİ KOMBİMİN SICAK SU SİSTEMİ ÇALIŞIYOR FAKAT PETEKLERİ ISITMIYOR VE ATEŞLEME YAPMIYOR

Dinçer Dosti
Ziyaretçi
Dinçer Dosti
10 Ocak 2021 02:26

Yaser ustam merhaba,

Kombim Demirdöküm nitron condence. Ara ara F 04 arızası veriyor. ateşleme yapmasına rağmen alev almıyor. baca yerinde herşeyi kontrol ettim bir sorun yok gibi ama işin ilginç tarafı kombinin ön kapağını açıl bırakınca düzeliyor. Hem alevleniyor hem de f 04 asla vermiyor. Geçen bir süre böyle kullandım 1 ay kadar önce kapağı yerine takmıştım ve herşey normaldi. Bugün tekrar aynısı oldu. F 04 verdi art arda ve alev almadı. Kapağı çıkardım düzeldi ve alev aldı. Böyle kapak açık mı kalacak bu? Sorun ne olabilir?

yener sütcü
Ziyaretçi
yener sütcü
6 Ocak 2021 16:00

Merhaba demirdöküm neva kombim ateşleme yapmıyor ve arızaya geçiyor f04 arızası veriyor karta bakıldı sağlam dendi iyonizasyon elektrodu da değişti hala devam ediyor..! neden kaynaklanır acaba? acaba ateşleme trafosu bozuk olabilir mi?

Mustafa dagdelen
Ziyaretçi
Mustafa dagdelen
30 Aralık 2020 02:39

Merhaba benim kombi ateşleme arızası veriyor kombi çıkışı baca bağlantı yerindeki tapadan çok az miktarda su geliyor normal’mi..? bundan dolayı arızaya geçmiş olabilir’mi..?

Ufuk
Ziyaretçi
Ufuk
24 Kasım 2020 20:42

Merhabalar kombim ferroli marka kırmızı ışık yanıp sönüyor. f5 yazıyor. Kalorifer, sıcak su hiçbir şey çalışmıyor iki defa servisi çağırdım kombiyi açıp baktılar bir şey yok dediler. Bacanın üst plastiğinin bir yeri kırılmış kuşlar oraya geliyordur diyor. Ben kırık falan da göremedim. Bacayı çıkaramadıklarını yapacak bir şey olmadığını söylediler Açıkçası söyledikleri saçma geldi bana. Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Last edited 8 ay önce by Ufuk
Süleyman kaşhan
Ziyaretçi
Süleyman kaşhan
5 Kasım 2020 20:14

iyi aksamlar yaser usta ECA calora premix marka kombi kullanıyorum bu iki gündür petek çalıştırmak istedim fakat randıman alamadım ekranda arada bir e82 kodu görülüyor servis çağırdım sıkıntı olmadığını söyledi petekler aktif çalıştığında sıcak su ihtiyacı gördüğümüzde geçiş yaptıktan sonra e82 kodu çıkıyor servis personeli bacadan kaynaklı olduğunu söyledi ondan olabilir’mi..? bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

Bilal
Ziyaretçi
Bilal
16 Ağustos 2020 12:16

Ağzına eline sağlık yaser usta çok güzel anlatmışsın.

Barış
Ziyaretçi
Barış
9 Temmuz 2020 12:57

Selam İmergas kombi kullanıyorum. Sıcak su ateşleme yapmıyor . Petekleri açtığımda ise bir sorun yok ateşleme yapıyor .

Umut
Ziyaretçi
Umut
20 Mayıs 2020 08:05

Merhabalar Yaser usta kombimiz baymak sıcak suda ateşleme yapmıyor sıcak su gelmiyor fitreler paslanmış yıkadım resetledim değişmedi yazınızı okudum bacanın yanında kuş yuva yapmış kalorifer çalıştığında ateşleme işareti geliyor geri gidiyor suda hiç yanmıyor acaba yuvadan mıdır

FATİH KÜÇÜK
Ziyaretçi
FATİH KÜÇÜK
17 Mayıs 2020 09:52

Merhaba Yaser usta Alarko kombi ateşleme yapmıyor ve sıcak su vermiyor. Yardımcı olursanız seviniriz.

Murat
Ziyaretçi
Murat
5 Nisan 2020 13:08

Baymak luna kombim ateşleme yapmiyor bulunduğumuz bölgede dünden beri aşırı derecede rüzgar var sebebi poyraz yada lodos olabilir’mi.?

Yasin erdogan
Ziyaretçi
Yasin erdogan
13 Şubat 2020 18:55

Merhabalar, kombiden sıcak su rahatlıkla alıyorum ama petek ısıtmasında herhangi bir hareket yok alev işareti dahi çıkmıyor..! sorun pompa diye düşünüp içindeki salyangozu değiştirdik ama sorun hala devam ediyor..! sizce sorun ne yada neler olabilir..?

Emrah
Ziyaretçi
Emrah
7 Şubat 2020 19:30

Mrb. Kombi bazen ateşleme yapmıyor. Yani petekler soğuyor. Ancak resetlediğimde veya aç kapa yaptığımda çalışıyor. Günde bazen 1.2 defa yapıyor. Arçelik marka

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf
2 Şubat 2020 21:35

Kombi hata kodu vermeden en yüksek ısıda da 45 gelip ateşleme yi kesiyor ve bunu sürekli tekrarlıyor..! e doğal olarak ısıtmıyor soğukla ılık arası bir durumda kalıyor kombi markası viesman 100 nedendir acaba..? sensör anakart hepsini değiştik sıkıntı devam ediyor

cem karaca
Ziyaretçi
cem karaca
24 Ocak 2020 10:52

Merhaba Yaser usta Beko kombim var çeşme suyunu açınca kombi ateşliyor ve ateşlemeyi kesiyor hata kodu vermeden bunu sürekli tekrarlıyor ancak oda termostatın’dan kalorifer kısmını devreye alınca çeşmeden sorunsuz sıcak su veriyor acaba sorun ne olabilir.? bulunduğum ilçede pek imkan yok. Teşekkürler

Engin
Ziyaretçi
Engin
5 Ocak 2020 13:08

Merhaba kombi markası Airfel, kalorifer ayarını 45 derece yapınca ateş işareti hiç sönmüyor..! ama, 40 derece olunca normale dönüyor, yani ateş işareti kayboluyordu; kombi dinleniyordu, şimdi ise 40 derecede’de aynısı olmaya başladı valla fatura çok gelecek diye endişeliyim, umarım anlatabilmişimdir..? Teşekkür ederim.