Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Petekler neden ısınmaz

Petekler neden ısınmaz Petekler ısınmıyor, Kombi petekleri ısıtmıyor..! ise Tüketici olarak yapmanız gereken bazı eylemler vardır. Bu eylemleri sırası ile maddeler halinde yazmak isterim’ki kafanız karışmadan duruma vakıf olarak yapmanız için..!

 1. Kombi kış ayarına ayarlı’mı..? Ayarlı değil ise ayarlayınız.
 2. Petek derece ayarını en az 45-50 dereceye ayarlayınız
 3. Petek vanaları açık’mı Açık değil ise açınız
 4. Dönüş filtresi temiz’mi Filtre temiz değil ise Temizleyiniz.
 5. Peteklerde hava var’mı Peteklerde hava var ise petekler ısınmaz..!
 6. Peteklerin hepsi ısınmıyor ise Reglaj ayarı yapmanız gerekmektedir.
 7. Peteklerin yarısı ısınıyor yarısı ısınmıyor..!

Evet, şimdi sıra geldi maddeleri aşama aşama uygulamaya..!

Madde.1. Kombi kış ayarına ayarlı’mı..? Ayarlı değil ise ayarlayınız.

Tüketici şikayeti Kombi suyu ısıtıyor petekler ısınmıyor Analog olan kombi sistemlerinde Peteklerin çalışması için kış ayarına getirmemiz gerekir..!

eca kombi kış konumu

Petekler ısınmıyor

Eca proteus kış moduna alma

 1.  (Güneş sembolü Yaz konumu)
 2.  (Kar sembolü Kış konumu Petekte çalışır)
 3. Düğmeyi sağa doğru çevirdiğinizde derece artar

Dijital kombi cihazını kış konuma alma..!

Kombi Kış ayarı

Petekler ısınmıyor

Demirdöküm neva kış modu

 1. Mode seçim Tuşu Ekranda Çeşme ve Petek sembolü çıkana kadar basınız
 2. ve – Tuşlarına basarak Ekrandan derecenin 45-50 derece olduğunu gözlemleyiniz.

İkinci maddeyi geçiyorum anlatmış olduk.

Madde.3. Petek vanaları açık’mı..?

Açık değil ise açınız..!

Petek vanaları sağa doğru (Saat yönü) Kapalı konumdadır. Sola doğru (Saatin ters yönü) Açık konumdadır.

Petek ayarı

Petekler ısınmıyor

Madde.4.  Dönüş filtresi temiz’mi..?

Filtre temiz değil ise Temizleyiniz.

Kombi dönüş filtresi

Petekler ısınmıyor

Yukarıdaki fotoda Çember içine aldığım dönüş filtresinin içinde olduğu Rekoru görmektesiniz. Dönüş filtresini söküp Temizlemeden önce kombi içinde bulunan suyu tahliye ediniz.

Petek suyunu Banyoda bulunan Sistem tahliye vanasından veya herhangi bir peteğin alta bulunan rekorunu gevşetip suyu tahliye edebilirsiniz.

Kombi su basıncını 0 (Sıfır) olduğunu gördüğünüzde yeterlidir.

Kombide su yok

Petekler ısınmıyor

Şimdi Resimde görülen Kırmızı çember içine aldığım Rekoru ingiliz anahtarı (Kurbağacık) ve papağan pense yardımı ile sökün’üz

Rekoru söktükten sonra işaret parmağınızı deliğe sokup Filtreyi çıkartınız..! Daha sonra içinden çıkan filtreyi diş fırçası yardımı ile musluk altında fırçalayıp yıkayınız.

Kombi Dönüş filtresi

Petekler ısınmıyor

Filtre temiz olduğuna emin olduktan sonra yaptığımız işlemi tersine çeviriyoruz. Filtreyi çıkardığımız yere takıyoruz daha sonra söktüğümüz rekoru takıp sıkıyoruz.

Şimdi kombi cihazına su basıyoruz 1,5 bar siz 2 bar basın çünkü suyu boşalttığımız’dan dolayı Peteklerde ve kombi içinde hava oluşacaktır. Kombi cihazına su basmayı bilmiyorsanız Kombiye su nasıl basılır yazısını inceleyebilirsiniz.

Kombi su basıncı 2 ye yakın

Petekler ısınmıyor

Petekler ısınmıyor

 Önemli…:  Bu havayı iyice tahliye edemezsek kombi petekleri ısınmaz. Kombiye su doldurma işlemi bittikten sonra kombiyi bir müddet çalıştıralım 5-6 Dk 

Çalıştırma işlemini kombi havasını almadan çalıştırıyoruz sebebi ise kombide oluşan sıcak su buharı ile basınç yaratmak böylece kombi havası sağlıklı bir şekilde çıkacaktır.

Daha sonra hava alma anahtarı ile kombi cihazına en yakın petekten başlayarak petek havasını alınız..!

Hava alma civatası

Petekler ısınmıyor

En çok hava Banyoda bulunan Havlupan ve mutfakta bulunan veya kombi cihazına en yakın olan peteklerde bulunur..! İlk başta bu peteklerin havasını aldıktan sonra

Diğer odalarda bulunan tüm peteklerin havasını alınız   Not…:   Peteklerin havasını alırken sık sık kombi basıncını kontrol etmeyi unutmayınız hava alma işlemi başarılı olabilmesi için basıncın 1,5 barın az üstünde olması gerekmektedir.

Tüm peteklerin havasını aldıktan sonra basıncı tekrar kontrol ederek basıncın 1,5 barın altına düşüp düşmediğini kontrol ediniz eğer 1,5 barın altında ise tekrar basıncı 1,5 barın az üstüne yükseltiniz.

Şimdi kombi cihazını petek konumunda çalıştıralım dereceyi’de 60 dereceye ayarlayalım ev ısındıktan sonra dereceyi uygun gördüğünüz ayara getiriniz.

 Madde.5.  Peteklerde hava var’mı Peteklerde hava var ise petekler ısınmaz..! Bu konuyu atlıyorum filtre temizliği ile beraber anlattık.

Petekler ısınmıyor

 Madde.6.  Peteklerin hepsi ısınmıyor ise Reglaj ayarı yapmanız gerekmektedir. Öncelikle reglaj ayarı nedir Nasıl yapılır onu öğrenelim. (Reglaj) Petek vana ayarı işlemine Reglaj ayarı denir.

Daha ziyade reglaj ayarı dublex veya triblex evler için yapılır. Nedeni ise kombi sirkülasyon pompası uzakta bulunan peteğe sıcak su basma görevini yerine getiremez ise bu işlem uygulanır.

Evi dairesi büyük evler içinde bu ayar yapılır. Genelde tüketicinin şöyle bir şikayeti olur usta petekler ısınıyor fakat en son petek çok az ısınıyor veya hiç ısınmıyor gibi şikayetler gelebilir.

Bu durumun üstesinden gelebilmek için vana ayarı yapmamız gerekmektedir. Vana ayrı her zaman sıcak su basma hattında bulunan vana ile yapılır.

Basma hattı vanasının hangisi olduğunu bilmiyorsanız hemen onuda söyleyelim..! Sıcaklığı ilk hissettiğiniz vana basma hattıdır.

Soğuk olan vana dönüş vanasıdır. Burada ilk yapmanız gereken işlem Evde bulunan tüm peteklerin dönüş vanasını sonuna kadar açalım..!

Hepsini açtıktan sonra şimdide tüm peteklerin Basma hattı vanasını kapatalım. Saat yönü sağa doğru kapanır. Bu işlemleri yaparken kombi kapalı durumda olsun.

Veya açık ise kombiden petek devresini iptal edelim kapatalım. Şimdi sıra geldi Basma hattında bulunan vanaları ayarlamaya..!

Önemli..:  Aklınız karışmasın peteklerin vana giriş çıkışları nasıl bağlı olursa olsun Örnek olarak Çapraz bağlı petek, Paralel bağlı petek, Seri bağlı petek olsun ayar hepsi için geçerlidir. yani basma hattı…! sıcaklığın ilk hissedildiği vanadan yapılır.

Kombiye en yakın peteklere gidelim, en yakın olan petek genelde mutfak veya salon oluyor en yakın peteğin vanasını çeyrek tur açıyoruz sola doğru yani saatin ters yönüne doğru çeviriyoruz.

şimdi kombi cihazına biraz daha uzak peteğe giderek bu basma vanasını’da çeyrek turdan biraz fazla çeviriyoruz. Daha uzak peteğe gidip bu peteğin vanasını yarım turdan biraz fazla çeviriyoruz

Bu şekilde kombi cihazından uzaklaştıkça açma (Çevirme) turunu arttırıyoruz. En son peteğe gelene kadar hepsini ayarladıktan sonra kombi cihazını devreye alıyoruz.

Petek ayarını kış moduna alarak aktif etmeyi unutmayınız. Derece ayarını 60 dereceye getirip 30 Dk bekledikten sonra petekleri kontrol ediyoruz.

Madde.7.  Peteklerin yarısı ısınıyor yarısı ısınmıyor..; peteklerin altı ısınmıyor ise..! Petekler kirli demektir. En az kombi peteklerini 3 yılda bir ilaçla yıkanması gerekmektedir.

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk olur..! hepsi ısınmaz yarısı ısınır yarısı ısınmaz ise, İlaçla yıkatmanız gerekmektedir. Tüketici şikayeti Peteğin üstü sıcak altı soğuk, Peteklerin altı ısınmıyor, Böyle bir şikayette petekler kirli demektir.

Bazı web sitelerinde Kombi tamircisiyim deyip Peteğin altı ile üstü arasında 20 Derecelik ısı farkı olduğu yazmaktadır. Bu bilgi tamamı ile yanlış bir bilgidir.

Bizler 7-24 Acil servis olarak petekleri Lazer ısı ölçer ile Test ettiğimizde çıkan sonuç, Alt üst arasında sıcaklık farkının 10 Derece olduğunu gördük.

Kombi peteği üst ısısı

Kombi peteği üst ısısı

Kombi peteği Alt ısısı

Kombi peteği Alt ısısı

Yukarıdaki fotoda görmüş olduğunuz üzere Peteğin üst sıcaklığını ölçtüğümüz zaman 44 derece olduğunu görüyoruz. Peteğin Alt tarafının sıcaklığını ölçtüğümüz zaman 34 Derece olduğunu görüyoruz.

Bu petekler Yıkanmış Temiz peteklerdir. Sizinde peteklerinizin sağlıklı ısınmasını istiyorsanız Kombi peteklerini mutlaka yıkatmanız gerekmektedir.

Tüketici bu durumda sağlıklı yapabileceği pek bir şey bulunmamaktadır. Servis çağırmanız gerekmektedir. Ama ben yaparım kendime güveniyorum diyorsanız..! Hemen işe koyulalım o zaman..!

Petekler nasıl Yıkanır..:

Kombi yedek malzeme satan veya evinize en yakın her hangi bir hırdavatçıdan kombi petek yıkama ilacı satın almanız gerekmektedir. Bide Altta bulunan kalorifer vanasının çıkışına tapa altta göreceksiniz..!

Petek kör Tapası

Petek kör Tapası

burası için 3/4 çeşme hortum ağızlı olan model..! genelde bahçe sulama işinde kullanılan çeşme olabilir. Bide en az 15-18 mt sulama hortumu şeffaf olursa daha iyi olur..!

peteklerden çıkan kirli suyu takip etmeniz açısından doğru bir seçim olacaktır. Bu malzemeleri aldıktan sonra artık petek yıkama işlemine geçebiliriz..! ısıtma sisteminin suyunu boşaltmanız tahliye etmemiz gerekmektedir.

Genelde banyoda havlupan peteğinin tam altında kör tapa veya sistem suyunu tahliye etmek için küresel vana göreceksiniz. Peteklerin içinde bulunan kirli suyu Buradan tahliye edebilirsiniz.

Banyodaki sistem tahliye Tapası

Banyodaki sistem tahliye Tapası

Banyoda böyle bir tapa veya vana yok ise o zaman sistem suyunu  kalorifer peteğinin altında bulunan kör tapa’dan boşaltabilirsiniz.

Bazen tesisatçılar petek altında bulunan kör tapanın yerine küçük bir küresel vana takabilmektedir. petek çıkışında böyle bir vana takılı ise su tahliye işlemini buradan yapabilirsiniz.

Eğer kombi balkonda ise bazende tesisatçılar kombi altında bulunan kalorifer tesisat borusuna T ekleyip tahliye musluğu takmaktadır. Buraya’da bakabilirsiniz.

Tahliye işlemini yapmadan önce sistemdeki basınçlı suyun basıncını alınız..! Nasıl alacağınız çok basit her zaman peteklerin havasını aldığınız hava alma purjörün’den basınçlı suyu tahliye ettikten sonra

kalorifer peteğinin altında bulunan kör tapayı sökebilirsiniz. Leğen dolunca vanayı kapatın. Leğeni döktükten sonra peteğin vanasını tekrar açarak diğer tüm peteklerin suyunu aynı yerden boşaltabilirsiniz.

Tüm peteklerin kirli suyunu tahliye ettikten sonra petek kör tapasını, veya varsa küresel vanayı kapatınız. Daha sonra Petek yıkama ilacını peteğin içine küçük bir huni yardımı ile dökünüz..! İlacı hava alma purjörü veya kombi altında bulunan dönüş filtresini sökerek ilacı sisteme dökebilirsiniz.

Kombi altında bulunan dönüş filtresi dar yerde ise o zaman her hangi bir peteğin hava alma purjörü sökerek ilacı dökünüz. Purjörü geri takıp sıkınız. Ardından kombi cihazına giderek sisteme 1.5 bar su basınız.

5-6 dk. Kombi Cihazını çalıştırıp kapatın ardından peteklerde bulunan havayı tahliye ediniz. Peteklerin havasını tahliye ettikten sonra Aşağı yukarı 35-45 dk kombi cihazını çalıştırınız.

Maksat peteklerin içine döktüğümüz ilacı sistemde gezdirerek tüm peteklerin yıkanmasını sağlamak..! Bu işlem bittikten sonra Tekrar sistem suyunu tahliye ediniz.

Sıra geldi tek,tek peteklerin içinde bulunan Kirli pis suyu peteğin içinden şeffaf temiz su çıka’na kadar temiz suyla yıkamak.

Nasıl’mı..? Sıra geldi en mühim önemli kısma Burada çok dikkatli olmanız gerekmektedir..! Yoksa evi su basar..! Öncelikle hangi petekten başlayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Sırası ile temizleyelim. Diyelim’ki mutfaktan başladınız. Öncelikle mutfak peteği hariç geri kalan tüm peteklerin vanalarını kapatalım alt üst olmak üzere vanaları kapatınız. Yeri gelmişken söyleyeyim..!

Önemli not..; Bu temizleme işlemi çapraz, ve Paralel bağlı devre için geçerli. Seri bağlı devre hariç..! Eğer petekler seri bağlı devre ise

Banyoda bulunan sistem tahliye tıpası veya küresel vanadan tüm kirli pis suyu tahliye etmemiz gerekecek. Bu işlem çok basit, tüm vanaları açıp banyodan temiz su çıkana kadar Kombi su basma musluğunu (doldurma vanasını) açık bırakabilirsiniz.

Petek bağlantı şeması

Seri bağlı kalorifer devresi

Petekler ısınmıyor

Eğer petek sistemi paralel veya çapraz bağlı devre ise altta bulunan tapa’yı  söküp satın aldığınız vanayı takınız, Daha sonra altta bulunan petek vanasını kapatınız.

Üstte bulunan basma vanasını açınız..!Daha sonra hortumu çeşme ağzına geçirip vanayı açık konuma getiriniz. (Satın aldığımız Bahçe sulama vanası)

Petekler ısınmıyor

Petekler ısınmıyor

Hortumun diğer ucunu banyoda bulunan tuvalete koyup tuvalet kapağını kapatınız. Sonra kombi yanına gidip su doldurma vanasını sonuna kadar açalım, ve suyun hortumdan akıp gittiğini gözlemleyelim.

Başta kirli su çıkacaktır..! daha sonra hortumdan temiz su çıktığını görünce kombi altında bulunan su doldurma vanasını kapatalım. Sonra temizlediğimiz peteğin ağzından satın aldığımız çeşmeyi söküp kör tapayı takalım.

Daha sonra temizlediğimiz peteğin vanalarını kapatalım. Alt üst olmak üzere. Neden kapatıyoruz..! Diğer peteklerde bulunan kirli suyun temizlediğimiz petekten geçmesin diye..!

Şimdi sıra geldi bir sonraki peteğe, Aynı işlemleri diğer tüm peteklerde yapıyoruz..! Bu şekilde tüm petekleri yıkıyoruz.

Anlayacağınız petekleri tane tane yıkıyoruz. Yıkama işlemi bittikten sonra petekte bulunan Yıkama çeşmesini (Nalburdan aldığımız) söküp kör tapayı takıp sıkıyoruz. Yaptığımız işlemin sonuna geldik sayılır

Şimdi sisteme temiz su basıyoruz; Nereden’mi..! Her zaman’ki gibi kombi suyu eksilince nerden kombiye su basıyorduk Tabiki kombi altında bulunan su doldurma vanasından 2 bar su basınız. Biraz daha fazla olabilir 2.2 veya 2.3 bar basabilirsiniz.

Nedeni ise sistemde bulunan havayı tahliye etmek, sistem havası tahliye olunca manometre’de bulunan basınç ibresi 2 barın altına düşecektir. Daha sonra kombi cihazını çalıştırınız.

Kalorifer Derece ayarını 50-60 dereceye getiriniz. 5-6 Dk. Çalıştırınız..! Daha sonra kombi cihazını kapatıp tüm peteklerin havasını alınız. Peteklerde bulunan tüm havanın tahliye olduğuna emin olduktan sonra kombi cihazını devreye alıp işleme son veriniz.

Elinize sağlık bitti. Konforlu ısınmanız dileği ile… Umarım yazımız faydalı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa aşağıda yorum kısmında görüş, öneri ve sorularınızı bize yazabilirsiniz.

5 Puan 1 Yorum

3 Yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.