Evime yada iş yerine en yakın servis nerede diye düşünmenize gerek kalmadı..! Arayın Size En Yakın servis Gelsin. 

Kombiye su nasıl basılır

Kombiye su nasıl basılır konusunu incelemekte’siniz. Kombiye su nasıl basılır kaç bar su basılır..! Tüm bunları öğrenebilmek için öncelikle kombinin doldurma musluğunun hangisi olduğunu bilmeniz gerekir.

Eğer bunu bilmiyorsanız yanlışlıkla 3 bar emniyet ventilini açarsanız Aşağıya basınçlı su bırakacaktır. Emniyet ventilini bozmanız büyük bir olasılıktır. Veya yanlışlıkla tahliye musluğunu açarsanız yere su akacaktır.

Bunu yapmamak için doldurma musluğunun hangisi olduğunu kesinlikle bilmemiz gerekir. Ama…! Şunu’da bilmemiz gerekir, Kombi modellerine göre doldurma musluğu farklılık gösterir. İlla hepsinde musluk olacak diye bir kaide yok.

Öncelikle musluk modellerini tanıyalım..!

  1. Direk sağa ve sola dönen musluk. ( En basit musluk tipi )
  2. Çekmeli musluk şuanda bir çok modelde kullanılan musluk tipi
  3. Kelebek musluk Genelde Vaillant kombilerde bulunur
  4. Mıknatıslı doldurma musluğu.
  5. Kollu vana eski model Baymak kombilerde bulunur. 2 Adet yan yana tutamak kollar mevcut

Bu modeller muslukta bulunan yaylı bir piston aparat’ın mıknatıs karşılığı sayesinde (Magnet pipo) Karşı karşıya geldiği vakit mıknatıs yaylı pistonu çeker ve kombi su almaya başlar. Not: Karşısındaki aparat ayrıdır. 

Sağa sola dönen musluk

1-Sağa sola dönen musluk

Çekmeli musluk

2-Çekmeli musluk

Kelebek musluk

3-Kelebek musluk

Ariston genus magnet piposu

4-Ariston genus magnet piposu

Baymak kollu vana

5-Baymak kollu vana

Ariston kombi su nasıl basılır

Ariston kombi su nasıl basılır

Yukarıda görmüş olduğunuz Mavi vana Çekmeli su doldurma musluğu’dur. Şimdi sizlere  Ariston kombiye su doldurma nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle mavi tutamak aşağı doğru çekilir. Eğer çekili ise zorlamayınız kırılır.

Daha sonra saatin ters yönüne doğru yani sola doğru çeviriniz. Kulağınıza su dolma sesi gele ne kadar çeviriniz..! daha sonra ekran manometre ise ibrenin 1,5 olduğunu yani 2 ile 1 in ortası olacak şekilde su basınız. Eğer LCD ekran ise 0.1 den 1.5 kadar su basınız..!

Daha sonra doldurma vanasını saat yönü yani sağa doğru çevirip sıkınız. Sıkma esnasında çok zorlamayınız. Tatlı sıkı olacak şekilde sıktıktan sonra işleme son veriniz.

Airfel kombiye su nasıl basılır

Airfel-kombi-su basma

Airfel-kombi-su basma

Airfel kombiye su basmak için sağda ok işareti ile gösterilen Mavi musluğu Sola doğru saatin ters yönüne doğru kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz. Daha sonra ekranda bar ibresinin 1 ila 2 nin ortasına gele ne kadar su basınız.

Su dolmaya yakın Mavi vanayı sağa doğru yavaş yavaş saat yönünde çevirip sıkınız. Çok sert sıkmayınız. Tatlı sıkı sıktıktan sonra işleme son verip kombi cihazını çalıştırınız.

Bosch kombi su basma nasıl yapılır

Bosch kombiye su nasıl basılır

Bosch kombiye su nasıl basılır

Bosch kombiye su nasıl doldurulacağını yazmadan önce Fotoda vana gözükmemektedir. Sebebi çok aksi bir yerde olduğundan ötürü bir türlü kadraja girmiyor. Bundan dolayı özür dileriz.

Resimde ok işareti ile gösterilen soldaki borunun arkasında aşağı doğru sarkan uzun ince bir tutamak..! Kelebek şeklinde kırmızı veya siyah bir tutamak.

Sola doğru yarım ay şeklinde döner çevirdiğiniz zaman kulağınıza su sesi gelir. Manometrede bulunan ibre 1 ile 2 nin ortasına geldiği vakit tutamağı saat yönde çevirip işleme son veriniz. LCD ekran ise ekrandan 1.5 bar ola na kadar su basınız.

Baymak baxi su basma

Baymak baxi su basma

Baymak baxi su basma

Baymak baxi su basma nasıl yapılır..? Belkide kombiler içinde en zor su basılan kombi bu olsa gerek..! Nedeni ise üstteki resimde gördüğünüz solda iki adet gri kolların oluşu..!

Bu 2 kol birini çevirip diğerini çevirmez iseniz su dolmaz iki kolu’da aynı anda içten dışa doğru çevirmeniz gerekir. Yani sağdaki gri kol sağa, Soldaki gri kol sola aynı anda kıvırmak gerekir.

Zaten bu işlemi yapmak için iki elinizi kullanmak zorundasınız. Yada tek el ile yapılacak ise önce birini çevirin. Soldakini çevirdiyseniz sola doğru, bu defa sağdaki kolu sağa doğru çevirdiğinizde kulağınıza su sesi gelir.

Manometre ibresi 1.5 olunca yani 1 ile 2 nin ortasına geldiği vakit yaptığınız işlemi tersine çeviriniz. Yani sol kolu sağa, sağ kolu sola çeviriniz iki kol kapandıktan sonra bir birine paralel olarak durur. Üstteki fotoda olduğu gibi Bu kadar.

Daikin Yoğuşmalı kombi su doldurma

Daikin yoğuşmalı kombi su doldurma musluğu

Daikin yoğuşmalı kombi su doldurma musluğu

Daikin yoğuşmalı kombi su doldurma musluğu Solda Mavi renktte olan musluk tur. Yoğuşmalı olması diğer kombi cihazlarla farklılık göstermez. Daikin kombi cihazına su basmak çok basit bir işlemdir.

Aynı şekilde Mavi renkte olan doldurma musluğunu sola saatin ters yönüne doğru çeviriniz. Ta ki kulağınıza su sesi gele ne kadar daha sonra LCD ekrandan su basıncı 1.5 olana kadar su basıyoruz.

LCD ekranda su basınç göstergesi 1.5 olduktan sonra Mavi renkli vanayı Sağa doğru saat yönü sıkınız. Çok sıkmanıza gerek yok bu işlemi yaptıktan sonra kombi suyu dolmuş olacaktır.

Demirdöküm Aden kombi su basma nasıl yapılır

dd aden doldurma musluğu

DD aden doldurma musluğu

DD aden doldurma musluğu Ekranda sol tarafta görmüş olduğunuz siyah renkli vana’dır. Bu doldurma işlemi’de diğer kombi cihazları ile aynıdır. Siyah renkli vana tutamağını sola doğru saatin ters yönüne doğru çeviriniz.

Taki kulağınıza su sesi gele ne kadar. Su sesi geldikten sonra manometre’den ibrenin 1 ile 2 nin ortasına gele ne kadar su basıyoruz. ibre 1.5  gösterdikten sonra siyah vanayı bu sefer sağa doğru çeviriyoruz. Saat yönüne doğru vanayı sıktıktan sonra işleme son veriyoruz.

Eca proteus kombi su nasıl basılır

Eca proteus doldurma musluğu

Eca proteus doldurma musluğu

Eca proteus su doldurma musluğu Eski model olan bu kombi su doldurma musluğu göz ile görünmesi çok zor olduğu için müşterilerimiz nereden su basılacağını bilmemektedir.

Eğer kombi dar yere montaj edilmiş ve görmeniz mümkün değil ise cep telefonu ile fotoğrafını çekiniz. Üstteki gibi bir ekran gelecek karşınıza sağ tarafta olan siyah renkli bir musluk’tur.

Kırmızı çember içine almış olduğumuz bu doldurma musluğunu sola saatin ters yönüne doğru kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz. Manometre saatinden ibrenin 1.5  geldiğini gözlemleyiniz.

Su basınç saati 1.5 geldiğinde siyah renkli vanayı sağa doğru saat yönü çevirip sıkınız. Eğer kombi arızaya geçmiş ise reset düğmesine 5 saniye basılı tutup bırakınız. Kombi çalışmaya başlayacaktır.

Eğer kombi çalışmaz ise Kombi neden çalışmaz başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Not..: Eklememizi istediğiniz modeller var ise yorum kısmında bizlere bildirebilirsiniz.

Okuyucu puanı
[ Oy sayısı: 1 Ortalama puan: 5 ]

Yorumlar

  1. Yaser Usta

Soru-Cevap