Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Kombiye su nasıl basılır

Kombiye su nasıl basılır Şimdi ilk defa gördüğünüz veya evinizde bulunan kombi cihazına nasıl su basıldığını bilmiyorsanız Doğru yerdesiniz demektir.

Kombiye su basma aslında çok basit..! Her şeyi imkansız görmeyin Akışına bırakın, kulağınıza Su akış sesi gelecektir zaten 🙂

Kombiye su nasıl basılır kaç bar su basılır..! Tüm bunları öğrenebilmek için öncelikle kombinin doldurma musluğunun hangisi olduğunu öğrenmemiz gerekir.

Aşağıda bir çok modelde bulunan su doldurma musluklarının fotoğrafı bulunmaktadır. Yani görür görmez aha bu su doldurma musluğu demeniz lazım.

Eğer tereddüt yaşarsanız bilmediğiniz bir şeyi sakın çevirmeyin..! Eğer yanlışlıkla 3 bar emniyet ventilini çevirirseniz, Aşağıya basınçlı su bırakacaktır.

O ses sizi korkutmanın yanı sıra kombi cihazında kısa devre olmasına cihazın bozulmasına neden olabilir. Emniyet ventili bozmanız’da büyük bir olasılıktır. Veya yanlışlıkla tahliye musluğunu açarsanız yere su akacaktır.

Dip Not..; Kombi cihazında marka modele göre Tahliye musluğu bulunmaktadır. Deliği olan Başlığı Mavi veya Beyaz Renk olan musluk Bide 3 Bar emniyet ventili bulunmaktadır. Kırmızı başlıklı

Üstteki Resimde Baymak Luna 3 Modelin Tahliye Musluğu (Beyaz Renkli başlığı olan) ve 3 Bar emniyet ventili (Kırmızı  Başlığı olan) Görmektesiniz.

Bunlardan birini kombi altında görürseniz sakın çevirmeyin (Açmayın) Diyeceğim o ki Kombi altında deliği olan hiç bir vanayı ellemeyin..! 

Şimdi gelelim Kombide bulunan musluk modellerini öğrenmeye

  1. Direk sağa ve sola dönen musluk. ( En basit musluk tipi )
  2. Çekmeli musluk şuanda bir çok modelde kullanılan musluk tipi örnek (Ariston)
  3. Gri musluk Genelde Vaillant kombilerde bulunur (Sola Açılır su dolar Sağa kapanır) Kelebek muslukta Tam Tersi olabilmektedir.
  4. Kollu vana eski model Baymak kombilerde bulunur. 2 Adet yan yana tutamak kollar mevcuttur.
  5. Demirdöküm Doldurma musluğu Sadece Sağa ve Sola döner.
  6. Vaillant Siyah renkli musluk Kelebek musluk (“Bu Model muslukta Sağa doğru su dolar sola çevirdiğinizde Kapanır”)
  7. Ariston genus magnet piposu Mıknatıslıdır yuvaya oturtarak su doldurma işlemi yapılır.

Bu modeli alttaki resimde görebilirsiniz..! muslukta bulunan yaylı bir piston aparat’ın mıknatıs karşılığı sayesinde (Magnet pipo) Karşı karşıya geldiği vakit mıknatıs yaylı pistonu çeker ve kombi su almaya başlar. Not: Karşısındaki aparat ayrıdır. 

Sağa sola dönen musluk

1-Sağa sola dönen musluk

Çekmeli musluk

2-Çekmeli musluk

Kelebek musluk

3-Kelebek musluk

Ariston genus magnet piposu

4-Ariston genus magnet piposu

Demirdöküm doldurma musluğu

Demirdöküm doldurma musluğu

Vaillant kelebek musluk

Vaillant kelebek musluk

Kombiye su nasıl basılır

Ariston kombi su basma ;

Ariston su doldurma musluğu (Çekmeli)

Ariston kombi su nasıl basılır

Ariston kombi su nasıl basılır

(Çekmeli musluk) Yukarıda Görmüş Olduğunuz Mavi vana Çekmeli su doldurma musluğu’dur. Şimdi sizlere  Ariston kombiye su doldurma nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle mavi tutamak aşağı doğru çekilir. Eğer çekili ise zorlamayınız kırılır.

Daha sonra saatin ters yönüne doğru yani sola doğru çeviriniz. Kulağınıza su dolma sesi gele ne kadar çeviriniz..! daha sonra ekran manometre ise ibrenin 1,5 olduğunu yani 2 ile 1 in ortası olacak şekilde su basınız. Eğer LCD ekran ise 0.1 den 1.5 kadar su basınız..!

Daha sonra doldurma vanasını saat yönü yani sağa doğru çevirip sıkınız. Sıkma esnasında çok zorlamayınız. Tatlı sıkı olacak şekilde sıktıktan sonra işleme son veriniz.

Not : Su Eksik Hata kodları ve sembolleri : Matis-Egis için 40-50-60 Ledleri yanıp sönüyor ise Ariston LCD Dijital Ekranlı modelleri için 103-104-105-106-107-108-202- Hata kodları

Airfel kombiye su nasıl basılır

Airfel-kombi-su basma

Airfel-kombi-su basma

Airfel kombiye su basmak için sağda ok işareti ile gösterilen Mavi musluğu Sola doğru saatin ters yönüne doğru kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz. Daha sonra ekranda bar ibresinin 1 ila 2 nin ortasına gele ne kadar su basınız.

Su dolmaya yakın Mavi vanayı sağa doğru yavaş yavaş saat yönünde çevirip sıkınız. Çok sert sıkmayınız. Tatlı sıkı sıktıktan sonra işleme son verip kombi cihazını çalıştırınız.

Not : Su Yok Hata kodları : Dijital LCD Ekranda Görünür  C1 18-41 Hata kodları su olmadığını Belirtir.

Bosch kombi su basma nasıl yapılır

Bosch kombiye su nasıl basılır

Bosch kombiye su nasıl basılır

Bosch kombiye su nasıl doldurulacağını yazmadan önce Fotoda vana gözükmemektedir. Sebebi çok aksi bir yerde olduğundan ötürü bir türlü kadraja girmiyor. Bundan dolayı özür dileriz.

Resimde ok işareti ile gösterilen soldaki borunun arkasında aşağı doğru sarkan uzun ince bir tutamak..! Kelebek şeklinde kırmızı veya siyah bir tutamak.

Sola doğru yarım ay şeklinde döner çevirdiğiniz zaman kulağınıza su sesi gelir. Manometrede bulunan ibre 1 ile 2 nin ortasına geldiği vakit tutamağı saat yönde çevirip işleme son veriniz. LCD ekran ise ekrandan 1.5 bar ola na kadar su basınız.

Baymak luna 3 su doldurma

Baymak luna 3 modeli

Baymak luna 3 su doldurma

Baymak luna 3 su doldurma

Çok az modellerde kırmızı renkte su doldurma musluğu bulunur..! Üstte görmüş olduğunuz kırmızı renkli vana su doldurma musluğu’dur.

Bu model kombiye su doldurmak çok basittir. Kırmızı Tutamağı sola doğru saatin ters yönüne doğru kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz..!

Kombi cihazının hemen altında bulunan manometre kadranından su basıncını kontrol ediniz. Su basıncı 1 ile 2 ortasına gelince kırmızı vanayı sağa doğru saat yönü çevirip sıkınız. Elinize sağlık bu kadar 🙂 Not : Dijital LCD Ekranlı Modellerde su yok Hata kodu E 10 -E119 dur.

Kombiye su nasıl basılır

Baymak baxi main su basma

Baymak baxi main 24 fi su basma

Baymak baxi su basma

Kombiye su nasıl basılır

Belkide kombiler içinde en zor su basılan kombi bu olsa gerek..! Nedeni ise üstteki resimde gördüğünüz solda iki adet gri kolların oluşu..!

Bu 2 koldan birini çevirip diğerini çevirmez iseniz, su dolmaz iki kolu’da aynı anda içten dışa doğru çevirmeniz gerekir. Yani sağdaki gri kol sağa, Soldaki gri kol sola aynı anda kıvırmak gerekir.

Zaten bu işlemi yapmak için iki elinizi kullanmak zorundasınız. Yada tek el ile yapılacak ise önce birini çevirin. Soldakini çevirdiyseniz sola doğru, bu defa sağdaki kolu sağa doğru çevirdiğinizde kulağınıza su sesi gelir.

Manometre ibresi 1.5 olunca yani 1 ile 2 nin ortasına geldiği vakit yaptığınız işlemi tersine çeviriniz. Yani sol kolu sağa, sağ kolu sola çeviriniz iki kol kapandıktan sonra bir birine paralel olarak durur. Üstteki fotoda olduğu gibi Bu kadar.

Daikin Yoğuşmalı kombi su doldurma

Daikin yoğuşmalı kombi su doldurma musluğu

Daikin yoğuşmalı kombi su doldurma musluğu

Daikin yoğuşmalı kombi su doldurma musluğu Solda Mavi renktte olan musluk tur. Yoğuşmalı olması diğer kombi cihazlarla farklılık göstermez. Daikin kombi cihazına su basmak çok basit bir işlemdir.

Aynı şekilde Mavi renkte olan doldurma musluğunu sola saatin ters yönüne doğru çeviriniz. Ta ki kulağınıza su sesi gele ne kadar daha sonra LCD ekrandan su basıncı 1.5 olana kadar su basıyoruz.

LCD ekranda su basınç göstergesi 1.5 olduktan sonra Mavi renkli vanayı Sağa doğru saat yönü sıkınız. Çok sıkmanıza gerek yok bu işlemi yaptıktan sonra kombi suyu dolmuş olacaktır.

Demirdöküm Aden kombi su basma

dd aden doldurma musluğu

DD aden doldurma musluğu

DD aden doldurma musluğu Ekranda sol tarafta görmüş olduğunuz siyah renkli vana’dır. Bu doldurma işlemi’de diğer kombi cihazları ile aynıdır. Siyah renkli vana tutamağını sola doğru saatin ters yönüne doğru çeviriniz.

Taki kulağınıza su sesi gele ne kadar. Su sesi geldikten sonra manometre’den ibrenin 1 ile 2 nin ortasına gele ne kadar su basıyoruz. ibre 1.5  gösterdikten sonra siyah vanayı bu sefer sağa doğru çeviriyoruz.

Saat yönüne doğru vanayı sıktıktan sonra işleme son veriyoruz. Not : LCD Dijital ekranlı kombide Su yok hata kodu F 0-F 10- F21

Eca proteus kombi su nasıl basılır

Eca proteus doldurma musluğu

Eca proteus doldurma musluğu

Eca proteus su doldurma musluğu Eski model olan bu kombi su doldurma musluğu göz ile görünmesi çok zor olduğu için müşterilerimiz devamlı bize bu kombide doldurma musluğu yok, deyip duruyor.

Eğer kombi dar yere montaj edilmiş ve görmeniz mümkün değil ise cep telefonu ile fotoğrafını çekiniz. Üstteki gibi bir ekran gelecek karşınıza sağ tarafta olan siyah renkli bir musluk’tur.

Kırmızı çember içine almış olduğumuz bu doldurma musluğunu sola saatin ters yönüne doğru kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz. Manometre saatinden ibrenin 1.5  geldiğini gözlemleyiniz.

Su basınç saati 1.5 geldiğinde siyah renkli vanayı sağa doğru saat yönü çevirip sıkınız. Eğer kombi arızaya geçmiş ise reset düğmesine 5 saniye basılı tutup bırakınız. Kombi çalışmaya başlayacaktır.

Eca proteus plus blue su basma

ECA Proteus plus (plue) Doldurma musluğu

eca proteus plus doldurma musluğu

Eca proteus plus doldurma musluğu

Su doldurma musluğu (Yeni Model) Üstteki resimde gördüğünüz gibi kırmızı çember içine alınmış Mavi renkli Musluk Eca proteus plus su basma nasıl olur..? Bu işlemi yapabilmek için Sağda

Kırmızı çember içine alınmış Mavi renkli Musluğu Önce aşağı doğru hafifçe çekiniz..! Daha sonra mavi vanayı sola saat yönü tersi kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz..!

Ana LCD Ekranın alt kısmında su basınç değerini gözetleyin’iz..! Kombi su basınç değeri 1.5 veya 1.6 olunca yaptığınız işlemin tam tersini Mavi renkli musluğu saat yönü çevirip sıkınız. Ve işleme son veriniz.

Not: Dijital LCD Ekranlı model kombide Su yok uyarı Hatası p1-F 7- Dir.

Protherm Lynx Kombi Su Nasıl Basılır ?

Protherm kombi su basma

Protherm kombi su basma

Protherm Lynx Kombi Su Basma işlemi çok basittir..! Üstteki Resimde Kırmızı çember içinde görülen Mavi renkli Su doldurma musluğunu Sola doğru saatin ters yönü kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz..!

Daha sonra 2 Düğmenin ortasında Eco/Comfort /Reset Butonu göreceksiniz..! O butona 3 sn basıp elinizi çekiniz..! LCD ekranda su basınç değerini göreceksiniz..! Su basarken LCD ekranda su basınç değeri kaybolursa tekrar ortadaki butona 3 sn basıp elinizi çekiniz.

LCD Ekranda su basınç değeri 1.5-1.6 oluncaya kadar su basınız Daha sonra Mavi Renkli Su Doldurma musluğunu Saat yönü çevirin ve sıkın..! Böylece su doldurma işlemini Başarı ile gerçekleştirmiş olacaksınız.

Not: Dijital LCD Ekranlı kombide Su yok uyarısı F0-F 10 dur.

İmmergas Kombi Su Basma

immergas kombi su basma

immergas kombi su basma

immergas kombi su basma Nasıl olur..? Buda En kolay su basılan kombilerden bir tanesi. Kırmızı çember içinde Görmüş olduğunuz Siyah renkli Musluğu sola doğru saat yönü tersi kulağınıza su sesi gele ne kadar çeviriniz..!

Sağda Kadranlı Manometre Göstergesinde bulunan ibrenin 1.5/1.6 oluncaya kadar su basınız..! Daha sonra ibre 1 ile 2 nin ortasına gelince siyah renkli musluğu saat yönü sıkıp işleme son veriniz. Dijital LCD Ekranlı kombide su yok uyarısı 10 dur.

Vaillant su doldurma

Vaillant kombi su doldurma

Vaillant kombi su doldurma

Vaillant su doldurma musluğu ( Kelebek musluk ) Sağa açılır Sola kapanır. Yani Diğer kombi musluklarının tam ters istikamette döner.

Bu musluk Anahtarı genellikle kullanıcı tarafından kırılır. Kırılmaması için Doğru yönde Çevrilmesi Gerekmektedir. Not : ( Sadece Kelebek Muslukları için Ters istikamet Geçerlidir. )

Yani Sağa doğru Açılır su dolar Manometre’de ibre 1 ile 2 ortasına geldiği vakit Sola doğru Kapanır. Not : Dijital ekranlı LCD kombide su yok hata kodu F22- F23- F24 Ekranda Gözükecektir.

Vaillant turbo max su basma

Vaillant turbo max

Kombiye su nasıl basılır

Vaillant turbo max su doldurma işlemi için öncelikle üstteki fotoda kırmızı çember içine aldığım beyaz renkli su basma vanasını kulağınıza su sesi gelene kadar sola doğru (saatin ters yönüne doğru) çeviriniz..!

Daha sonra Kombi önünde sağ tarafta bulunan manometre ibresini gözlemleyiniz..! İbre 1,5 ile 2 bara yaklaşınca doldurma musluğunu saat yönünde çevirerek sıkınız. ve işleme son veriniz.

Eğer Vaillant turbo max arızaya geçmiş ise kombi cihazını resetlemeniz gerekmektedir. Konum anahtarını alev işareti yönünde çevirip bırakınız..! Altta

Vaillant turbo max reset işlemi

Kombiye su nasıl basılır

Üstteki fotoda ok işareti yönünde düğmeyi çevirip 2 saniye bekleyip düğmeyi bırakınız..! Vaillant turbo max kombiye reset atma işlemini gerçekleştirmiş vede öğrenmiş oldunuz 🙂

Buderus kombiye su basma ;

Buderus kombiye su basma

Buderus kombiye su basma

Buderus kombi cihazına su nasıl basılır..! Bunun için öncelikle doldurma musluğu hangisi onu bulalım..! Solda Turuncu ok ile gösterilen uzun siyah bir çubuk plastikten yapılmış tutamağı göreceksiniz.

Bu tutamak yarım ay şeklinde döner yani Ters istikamette döner. Yarım tur sağa açılır, yarım tur sola musluk kapanır. Musluğu yarım tur sağa çeviriniz Kulağınıza su sesi gelecektir.

Eğer kolu sağa doğru çevirmenize rağmen kulağınıza su sesi gelmez ise altta bulunan şebeke su vanası ( Genelde mavi renk ) kapalı veyahut Lavabodan akan su basıncı çok düşük olabilir.

Eğer şebeke su basıncı normal ise su dolacaktır. Dolmuyor ise doldurma musluğu arızalı olabilir. Kombi cihazı manometre saat sayesinde kombiye ne kadar su bastığınızı göreceksiniz.

Su basınç kadranı 1.5 bar ola na kadar su basınız..! daha sonra yaptığınız işlemi tersine çeviriniz. Yani sola doğru yarım ay şeklinde musluğu çevirip kapatınız. Hepsi bu kadar. Not : Buderus LCD Dijital ekranlı kombide Su azalmış Hata kodu A6-E2 Hata kodu yanar.

Warmhaus  kombiye su nasıl basılır

Warmhaus  kombiye su basma

Warmhaus  kombiye su nasıl basılır

Warmhaus kombiye su basma..; yukarıdaki fotoğrafta sol tarafta mavi su doldurma vanası görmektesiniz..! Bu vanayı saat yönü tersi sola doğru kulağınıza su sesi gelene kadar çeviriniz..!

sağ tarafta yer alan su basınç seviye anahtarını gözlemleyiniz ibre yeşil renge geldiğinde Dijital ekranda 1.5 bar olunca mavi renkli su basma vanasını saat yönü sağa doğru çevirip sıkınız, ve işleme son veriniz.

Vaillant turbo tec pro su basma

Vaillant turbo tec pro su basma

Vaillant turbo tec pro su basma

Vaillant turbo tec pro su seviyesi

Vaillant turbo tec pro su seviyesi

Demirdöküm isofast su basma

Demirdöküm isofast su basma

Demirdöküm isofast su basma

Demirdöküm isofast su basma

Üstte bulunan fotoda demirdöküm isofast su basma vanasını görmektesiniz. Çember içinde Mavi renkli vana  saatin ters yönüne doğru çevirin manometreden su basıncı 1,5 bar seviyesine gelince saat yönü sağa doğru musluğu çevirip kapatınız. Bu kadar Elinize sağlık.

Buderus kombi su basma

Buderus kombi su basma

Buderus kombi su basma

Buderus kombi su basma

Üstteki fotoda Buderus su doldurma musluğunu görmektesiniz. Çember içine alınmış siyah renkli kelebek musluk yarım ay şeklinde açılır sola doğru su dolar sağa doğru yarım ay şeklinde kapanır. Su basıncı 1,5 bar olunca kapatabilirsiniz.

Viessmann kombi su basma

Viessmann kombi su basma

Viessmann kombi su basma

Viessmann kombi su basma

Üstteki fotoda viessmann kombi su doldurma vanasını görmektesiniz. Sola saatin ters yönüne doğru kulağınıza su sesi gelene kadar çeviriniz manometreden su basıncı 1,5 bar olunca saat yönü sağa doğru çevirip kapatın bu kadar.

Eca eurostar su basma

Eca eurostar su basma

Eca eurostar su basma

Eca eurostar su basma

Üstteki fotoda Eca eurostar kombi su basma vanasını görmektesiniz. Çember içinde bulunan yarım ay siyah renkli vanayı sola doğru çevirin manometre’den su basıncının 1,5 bar seviyesine gelince kelebek vanayı sağa doğru çevirip kapatınız. Elinize sağlık bu kadar.

Vaillant turbo tec pro su basma nasıl yapılır..; Üstte Kırmızı çember içine alınmış vaillant turbotec pro kombinin su basma vanasını görmektesiniz..!

Su basma vanasını sola doğru çeviriniz Dijital ekranda su seviyesi 1.5 oluncaya kadar su basınız..! Dijital ekranda bar göstergesi çıkmıyor ise Kalorifer simgesi altında tuşa 2 defa basınız..!

Dijital ekranda su basınç seviyesi ve bar göstergesi çıkacaktır. Su seviyesi 1.5 olunca kombi altında bulunan su doldurma vanasını kapatıp işleme son veriniz.

Önemli Not..; Vaillant turbu tec pro Su seviyesi azaldığında dijital ekranda F22 hata kodu görünür..! Aynı zamanda ısıtma sisteminde blokaj arızası meydana geldiği zaman yine F22 arıza kodu görünür. Reset atınız..!

Aç-Kapa tuşuna sağda On-off tuşu 3 sn basınız cihaz yinede devreye girmez ise Çağrı merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz Tel ; 0212 425 09 09

 Önemli Not ;  Kombiye su basma esnasında yaşaya bileceğiniz bir kaç problem ortaya çıkabilir..! Bu problemler şunlardır ; Vana dönmeye bilir..! (Bayanlar için) Erkek gücü gerektirebilir.

Ben Yaser usta olarak gittiğim serviste Airfel digifix kombi cihazına su basamadım.! iki elimle çevirdim yok yine olmuyor. Müşteri yanımda beni seyrediyor..!

Serkan bey siz bu vanayı neyle sıktınız..? Cevap Penseyle 🙂 Tabi doğal olarak bende penseyle gevşetmek zorunda kaldım. Hata kodu C1 18 Kombinin Su Basıncının Düşük Olduğunu Bildiren Arıza Kodudur.  2. Yaşayabileceğiniz problem vana gevşemesine rağmen

Manometre’de bulunan ibre kımıldamıyor, yükselmiyor ise manometre arızalı olabilir..! Zaten su basıncını göremediğiniz için büyük bir ihtimalle emniyet vanası aşağıya su fışkırtır.

Eğer böyle bir durum başınıza gelir ise endişe etmenize gerek yok belli bir süre sonra su akıtması kesilecektir. Eğer su akıtması kesilmez ise servis çağırınız.

Bir diğer su dolmama nedeni su vanasını açmanıza rağmen yine ibre kadran yükselmiyor ise ana şebeke su basıncı çok zayıf olabilir bunu denemek için mutfakta bulunan çeşmeyi açınız..!

elinizi çeşmenin ağzına getirip tıkayınız..! Eğer su basıncı elinizi itmiyor ise şebeke suyu çok zayıf aktığından dolayı kombiye su basma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Eğer su basmanıza rağmen kombi Hala çalışmıyor ise Kombi neden çalışmaz başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer kombi cihazına sık sık su basmak sorunda kalıyorsanız..!

Veya Kombi devamlı alttan su akıtıyor ise Kombi neden su akıtır konusunu inceleyebilirsiniz.

Not..:  Üstteki makalede eklemeyi unuttuğumuz Kombi Markası veya modeli var ise yorum kısmında bizleri uyarabilirsiniz.

5 Puan 1 Yorum

43 Yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.