Evime yada İş Yerine En Yakın Servis Gelsin "7-24 Acil servis"

Klima Nasıl sökülür

Klima Nasıl sökülür Klimayı sökecek kişinin ya diplomalı yada bu işi bilen biri olmalı, aksi taktirde klimayı sakın kendiniz sökmeye kalkmayın..!

Öncelikle klima sökümü için gerekli aletleri yazalım..;

  • Yıldız tornavida (Asma sacını sökmek için)
  • Kontrol kalemi (Elektrik olup olmadığını kontrol etmek için)
  • İngiliz anahtarı 2 adet (Bakır boruları sökmek için)
  • Allen anahtar 4-5 nolu (Servis Vanaları için) 
  • Yan keski (Kablo kesmek için)
  • 12-13 Açık ağız anahtar ( Dış ünite L ayak için)
  • 12-13 yıldız anahtar ( Dış ünite L ayak için)

Klima sökmeye başlamadan önce klima gazını toplamamız gerekmektedir. Klima gazını toplamadan sökerseniz klima montaj esnasında ekstra gaz masrafı çıkar.

Klima gazı nasıl toplanır öncelikle bu yazıya bakarak gazı toplayınız..! Gazı topladıktan sonra sıra geldi klima söküm işlemine..!

Klima nasıl sökülür

Klima nasıl sökülür

Öncelikle Güvenlik açısından klimaya gelen elektriği kapatınız sigorta var ise sigorta şalterini kapatıp 220 elektrikten ayırınız

Yani klimanın elektrik ile bağlantısını tamamen kesiniz. Daha sonra klima dış ünitesi yanına gelerek ingiliz anahtarı ile rakorları pirinç vanadan söküp ayırınız,

Klima Nasıl sökülür

Klima Nasıl sökülür

Kabloları klima dibinden kesin veya söküp ayırın şimdi sıra geldi en hassas ve önemli kısma iç ünite borularını duvarın arkasından ayırma işlemine

Dışarıdan duvarın dibinden yaklaşık 20-30 santim gerisinde Klimanın bağlantı nipelleri bulunmaktadır. Boruları bağlantı yerinden sökmek için dekoratif bandı sökünüz.

Dekoratif bandı söktüğünüzde önünüze bağlantı nipelleri çıkacaktır daha sonra 2 adet ingiliz anahtarı ile sökünüz, ve boruları delikten dışarı çıkacak şekilde düzeltiniz.

sonra iç ünite yanına gidip alttan kastırıp çıkartınız. Marka modele göre vidalı ise vidaları sökün’üz. İç üniteyi alttan yukarı kastırıp asma sacından çıkartınız.

Klima iç ünitesini çıkardıktan sonra duvarda bulunan asma sacını söküp işleme son veriyoruz. Konuya daha iyi faakıf  olmanız için yazıyı bir video ile desteklemek istiyorum.

Klima Nasıl sökülür

Önemli Not..; Klima sökme fiyatı klima montajının yapıldığı yerin zorluğu ve Klima ebat’ına (Büyüklüğüne) bağlı olarak değişmektedir.

Keza Klima takma fiyatı klima takılacak yerin zorluğuna göre ve klimada eksik malzemenin, gazın durumuna göre fiyat değişmektedir. Müşteri ekstra klima bakımı’da isteyebilir. Yani sabit fiyat verilmemektedir.

Klima montajında eski klimanın bakır borularını değişmesini firma olarak tavsiye ederiz. Nedeni ise Sökülen boruların deforme olmasından dolayı, yeni takılacak yere yeni borular ile takılmasını tavsiye ederiz..!

Sebebi ise kırılmış, eğilmiş bakır borular, klima gazı dolaşım esnasında yani sirkülasyon yaparken gazın rahat dolaşımı sağlanamaz ise kompresör’de zorlanma meydana geldiği gibi, ısıtma ve soğutma, performansı’da etkilenmektedir.

Klima eğer 9.000 btü ise boruların değişmesi gerekmez sebebi ise ince bakır boru olduğu için kolay kolay eğilip bükülme esnasında kırılma yapmaz.

9.000bin btü üstü (12lik Yeni hariç) 15.000binlik, 18.000binlik, 24.000binlik klimalarda mutlaka montaj yapılacak yere yeni borular ile takılması gerekmektedir.

Klima ile ilgili sormak istediğiniz veya eksik gördüğünüz bir başlık var ise lütfen yorum kısmında bizleri uyarınız. Bir diğer yazıda Klima montajı nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

5 Puan 1 Yorum

Bir yorum

Yorum yap veya soru sor

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz.